07 Şubat 2010 00:00

BİR KEDİ KADAR DEĞERLERİ YOKMUŞ!

TEKEL işçilerinin direnişi, işçilerin öfkesi ve kararlılığıyla sürüyor. Bu öfkeli işçilerden biri de Batman Beşiri’den Ahmet Dedebek...

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişi, işçilerin öfkesi ve kararlılığıyla sürüyor. Bu öfkeli işçilerden biri de Batman Beşiri’den Ahmet Dedebek... Dedebek’in öfkesi, tepkisi, “her fırsatta Müslümanlığı kullandığını” söylediği Başbakan Erdoğan’a ve Yardımcısı Bülent Arınç’a. Kendisini “inançlı, namazında, niyazında bir Müslüman” olarak tanımlayan Dedelek, “Meclis’e mebus gönderdik, kabus oldular” diyor.
Ahmet Dedebek’le kar fırtınası arasında, Batman çadırının önünde konuşuyoruz. Bir yandan soğuk, bir yandan hükümet üyelerinden gelen açıklamalar iyice öfkelendirmiş Dedebek’i. Bir zamanlar inanıp, oy verdikleri, AKP’nin şimdi nasıl kendilerine düşman olduğunu anlatıyor...
Dedebek’in, takdir alan 5 çocuğu okuyor, ancak bu gidişle okutamayacağını söylüyor. Soğuktan korunmak için kat kat giyinmiş, başında hiç çıkarmadığı beresi... İlk günden beri direniş için Ankara’da. Sadece iki yaşındaki, havale geçiren çocuğunu hastaneye kaldırmak için gitmiş memleketine.
Bülent Arınç’ın bir kedi yüzünden nasıl ağladığını anlattığına değinen Dedebek, “Sebebi de ‘kedinin Allah’ın yarattığı bir varlık olmasıymış’. Biz Allah’ın yarattığı insan değil miyiz? Bu kadar milletin bir kedi kadar değeri yok mudur?” diye soruyor öfkeyle. Yaşadıkları; koşullara dikkat çekerek, “Gelip burada bir saat beklesinler anlarlar. Allah’tan korksalardı böyle olmazdı” diyor.
BİZ SADECE ‘BİZ’ DEĞİLİZ
Kendisinin ve çevresinin Erdoğan’a inandığını, oylarını AKP’ye verdiklerini söylüyor Dedebek ve ekliyor; “Başbakan ‘İktidara TEKEL işçilerinin oyuyla mı geldik’ diyor. O oranları bellidir. Bu seçimlerde görürsün nasıl azalmış oyların. Biz, sadece on bin değiliz, biz sadece biz değiliz. Batman’da, 20 bine yakın tütün ekicisi, çiftçi var. Gelmek istiyorlardı, ama paraları yok, hayvanını satıp mı gelecek, olmadı. Artık, dünyanın en büyük evliyalarını da aday gösterseler, AKP oy vermeyecekler.”
MEBUS GÖNDERDİK, KABUS OLDULAR
Milletvekillerine de kızgın Dedebek: “AKP Batman’dan iki milletvekili çıkardı. Onların da ağzına gem vurulmuş durumda. Başbakan’a, ‘Sen işçileri, memurları perişan ettin, çiftçiyi, ekiciyi sefil ettin’ demeleri gerekirdi. Bu millet onlara bir onur verdi. Batman halkı onları Meclis’e mebus olarak gönderdi, kabus olarak milletin üstüne geri döndüler” diye konuşuyor.
İÇİ DIŞI BİR DEĞİL
Müslümanlık açısından üç şeyin; “Emanete ihanet, yalan konuşmak, içi dışı bir olmamak” önemli olduğunu belirtiyor Dedebek şunları söylüyor; “Milletvekilleri emanete, oylarımıza ihanet ettiler. Erdoğan televizyonda herkesin gözüne baka baka yalan konuştu. Maaşlarımız için ‘2 milyar’ dedi. Alınterimizle kazandığımız parayı ‘gidin faize yatırın’ diyor, çocuklarımıza haram lokma yedirmemizin vebalini nasıl ödeyecek. Tayyip Erdoğan’ın üstünde taşıdığı gömleğe, taşıdığı ruha inanmıştık. Milleti inandırmak için, kendini haklı çıkarmak için söylediği başka oldu, icraatı başka oldu. İçi dışı bir değil.”
ONLARIN MUSA’SI BİZİZ
Arkadaşlarının alkışlarla kestiği konuşmasına devam ediyor Dedebek; “Erdoğan’a söylüyorum, tövbe et, nice firavunlar, gulabiler geldi, mazlumların sallamasıyla yıkıldı gitti. AKP’nin de tahtı sallanıyor. Her firavunun bir Musa’sı vardır. AKP’nin, Musa’sı da TEKEL’dir, çiftçilerdir, memurlardır, işçilerdir” diyor.
Başbakan Erdoğan’a göre; “eczacı, işçi, memur, çiftçi, ekici, öğretmen, kısaca herkesin akılsız olduğunu” deyip, soruyor, “Sen nereden aldın bu aklı?” diye.
Dedebek Obama’ya ve İsrail’e mesaj gönderiyor; “Kimyasal silah fabrikalarına, füzelere, bombalar gerek yok, bunlar ‘masraf’. Bunlara masraf yapacağınıza her ülkenin başına Tayyip Erdoğan gibi bir adam getir, milleti ızdırap çektire çektire, azap çektire çektire imha eder.” Dedebek, sözlerini, “Bir Müslüman olarak acıyorum Erdoğan’a” diye bitiriyor. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa’dan TEKEL işçilerine destek

SONRAKİ HABER

‘Haklarını almadan dönmemekte’ kararlılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...