07 Şubat 2010 00:00

Işıklar sönecek

DİYARBAKIR’da oluşturulan Adalet ve Çözüm Girişimi yaptığı açıklamayla aydınlık bir gelecek için 9 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar akşam saat 20.00’de vatandaşlara lambalarını 2 dakika süreyle yakıp söndürme çağrısında bulundu.

Paylaş

DİYARBAKIR’da oluşturulan Adalet ve Çözüm Girişimi yaptığı açıklamayla aydınlık bir gelecek için 9 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar akşam saat 20.00’de vatandaşlara lambalarını 2 dakika süreyle yakıp söndürme çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada hükümetin açılım sürecini proje yoksunluğu nedeniyle çatışmalı bir sürece dönüştürdüğü eleştirisi yapıldı.
UMUT UMUTSUZLUĞA DÖNÜŞTÜ
Diyarbakır’da 90 kurumun bir ay önce oluşturduğu Adalet ve Çözüm Girişimi yaptığı açıklamayla ‘açılım’ sürecini değerlendirdi. Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamada konuşan Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, açılım sürecinin umutsuzluğa dönüştüğünü belirterek, “Bu süre içinde sergilenen karamsarlık, proje yoksunluğu, diyalogsuzluk açılım sürecini bir gerilim ve çatışma sürecine dönüştürmektedir”dedi.
HÜKÜMET ARTIK HAREKETE GEÇSİN
Son 25 yıldır her bahar öncesi toplumda endişe ve gerginlik yaşandığını ifade eden Bedirhanoğlu, “Silahlı şiddet ve çatışma hak arama yöntemi olmaktan çıkarılmalıdır. Bu endişe ve gerginliği bir daha yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle, hükümet zaman geçirmeksizin her kesim ile diyalog içerisinde demokratik açılım sürecini somut bir programa ve takvime bağlamalı, hayata geçirmelidir” diye konuştu.
MGSB VE 35. MADDE KALDIRILSIN
Ortaya çıkan darbe planlarına da değinen Bedirhanoğlu, “Ergenekon örgütlenmesinin zeminini oluşturan bölgede faili meçhul cinayetlerle ilgili askıya alınan, ötelenen soruşturmalar etkin bir biçimde yürütülmeli, faillerin ortaya çıkartılması ertelenmemelidir. Hepimizi iç tehdit kapsamında düşman olarak algılayan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ve İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi yürürlükten kaldırılmalıdır. Belediye başkanlarına, siyasetçilere, insan hakkı savunucularına yönelik yapılan hukuksuzluğa da henüz son verilmemiştir”dedi.
İKİ DAKİKA IŞIKLAR YANMAYACAK
Kürt sorununun adalet, eşitlik ve özgürlük ekseninde çözüme kavuşturması gerektiğini belirten Bedirhanoğlu, “Hukuksuzluğa, adaletsizliğe bir kez daha dikkat çekmek amacıyla aydınlık bir gelecek için bütün halkımızı konutlarında, iş yerlerinde 9 Şubat tarihinden 28 Şubat tarihine kadar akşam saat 20.00’de ışıklarını özgürlük için, adalet için, ve eşitlik için 2 dakika süreyle yanıp söndürmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ÇİZGİ DIŞI

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’dan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa