08 Şubat 2010 00:00

Kişilik bozukluğu şiddet kullanımını artırıyor

DAVRANIŞ bozuklukları, istediğini elde edemeyen kişiler için cinayet sebebi olabiliyor.

Paylaş

DAVRANIŞ bozuklukları, istediğini elde edemeyen kişiler için cinayet sebebi olabiliyor. Türkiye’de ardı ardına meydana gelen cinayetler, antisosyal kişilik bozukluğu yaşayanların sayısında büyük bir artış olduğunu gözler önüne seriyor.
Psikolog Hatice Ertuğrul, antisosyal kişilik bozukluğunun, bireyin, başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli saygısızlık etmesi ve saldırıda bulunması anlamına geldiğini söylüyor.
Antisosyal kişilerin, genelde bu durumun bir ‘hastalık’ olduğuna inanmadığını ifade eden Ertuğrul, bu kişilerin yaşadığı durumu şöyle özetliyor: “Sadece kendilerine inanırlar. Dünyayı tehlike ve hayal kırıklığı ile dolu bir yer olarak görürler. Dolayısıyla sürekli kötü niyetli ve acımasız insanların kendisini kullanmasına, suiistimal etmesine ve elindeki her şeyi alıp yoksun bırakmasına karşı korunmak zorunda hissederler.” Antisosyal kişilerin, diğer insanları tehditlerle ya da saldırgan yaklaşımlarla korkuttuklarını anlatan Psikolog Hatice Ertuğrul, bu kişilerin herhangi bir baskı, otorite kuramama ya da ekonomik problem durumunda karşısındakine zarar verdiğini söyledi. Kendisinde ve ailesinde antisosyal kişilik bozukluğu hissedenlerin bir psikiyatrist ya da psikoloğa başvurması gerektiğini kaydeden Ertuğrul, kişilik bozukluğu belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: “Eğer antisosyal kişiliğiniz var ise zayıf olmaktan ya da kurban edilmekten korkuyor olabilirsiniz. Dolayısıyla çevrenizdeki kişilere üstünlüğünüzü ispatlama ihtiyacı duyarsınız. Sizi kullandığını düşündüğünüz ve hatta sömürdüğüne inandığınız bir insana karşı kendinizi korumak için zalim ve insafsız olursunuz. ” (Adana/CİHAN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kulübede donmak istemiyor

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...