08 Şubat 2010 00:00

Reno büyüyor işçi azalıyor

Renault grubunca üretilen 8 araçtan birinin üretildiği, 2010 yılı için merkez üretim üssü olarak belirlenen Bursa Oyak Renault fabrikası’nda işçilerin kaderi aynı.

Paylaş

Renault grubunca üretilen 8 araçtan birinin üretildiği, 2010 yılı için merkez üretim üssü olarak belirlenen Bursa Oyak Renault fabrikası’nda işçilerin kaderi aynı. Üretim üssü olarak belirlenmesi nedeniyle Fransa’da hükümet tartışmalarına yol açan Bursa tesislerinde, son dönemde yaklaşık 50 işçinin işine son verildi. İşçiler, işten çıkarmaların devam edebileceğini söylüyor.
Yatırımlar ise tam gaz sürüyor. Yakın zamanda Clio üretimi için 216 milyon avroluk yatırıma imza atılmıştı. Şirket, Clio’nun 3 ve 5 kapılı Clio modellerini üretiyor ve 5 kıtaya ihraç ediyor. 2009’da Oyak Renault, 124 bin Clio üretirken, bu rakamın 111 binini 100 farklı ülkeye gönderdi. Son yıllarda yapmış olduğu yatırımla Bursa fabrikası dünyanın 7’nci, Avrupa dışında ise üçüncü büyük Renault fabrikası konumuna geldi. Şu ana kadar Oyak Renault, Bursa’da Clio 3 ve 5 kapı, Clio Grand Tour, Symbol ve Fluence marka araçların üretildiği fabrikada, 2010 yılı sonundan itibaren ise Fluence’nin elektrikli modeli üretilmeye başlanacak. Oyak Renault, 5 yıllık sözleşme ile 100 bin Fluence Z.E’nin satışını garantiledi. Megane Hatchback’i de bu yıl üretmeye başlayacak olan Oyak Renault, önümüzdeki yıldan itibaren 360 bin adetlik yıllık üretim kapasitesinin tamamını dolduracak.
MALİYETLER İLK ÖNCE BURSA’DA DÜŞÜRÜLDÜ
Renault, Kontrat 2009 çerçevesinde maliyetleri yüzde 50 azaltmayı planlıyordu. Fransız üretici, bu hedefi ilk olarak Türkiye’de gerçekleştirdi. Renault Başkan Yardımcısı Patrick Pelata, “Oyak Renault, Clio Grand Tour üretiminde maliyetleri yüzde 40 düşürmeyi başardı. Bu açıdan Türkiye, Renault’nun yatırım maliyetlerini düşürdüğü ve 2009 kontratının uygulandığı ilk yer. Maliyetleri düşürmek için ortağımız Nissan’ın modelini kullandık. Türkiye, Japon modelini başarıyla uygulayan ilk ülke” açıklamasını yapmıştı.
Bunun işçiler için anlamı, işçi sayısı azalırken, çalışma temposunun sürekli artması oluyor. Oyak Renault fabrikasında artan çalışma temposuna dayanamayan işçiler, bu kez de performans değerlendirilmesine tabi tutularak işten çıkarılıyorlar. Bu yolla işçiler üzerinde baskıları yoğunlaştıran fabrika yönetimi, yeni siparişler olmasına rağmen 50 işçinin işine son verdi.
Fabrikadaki gelişmelere ilişkin bilgi veren Renault işçilerinden biri, fabrikada işten çıkarılanların tam sayısını bilemediklerini, sendikanın da kendilerinden bunu sakladığını söyledi. Çıkarılan işçilerin, özellikle artan iş yüküne dayanamayan ve buna itiraz eden işçiler olduğu vurgulanıyor.
“Vardiya amirlerinin çalışma esnasında yaptıkları perfermans değerlendirmeleriyle işçiler işten çıkarılıyor. İşçilere de böylece gözdağı veriliyor. Sendika temsilcileri ise ‘Fazla işten çıkarılma yok. Yalnızca emeklisi gelenler ve işten çıkmak isteyenler fabrikadan ayrıldı’ açıklamalarıyla olası bir tepkinin önüne geçiyor” diyen işçi, sendika temsilcilerinin bir yandan da Renault’nun kabuk değiştirdiğini, herkesin bu çalışma düzenine ayak uydurması gerektiğini, ayak uyduramayanın da gideceğini söyleyerek, üstü kapalı tehditlerden geri durmadığını belirtiyor.
YÜKSEK ÜCRETLİLER DE...
Bir başka Reno işçisi, fabrikadan çıkarılan işçilerin bazılarının yüksek ücret alan işçiler olduğuna dikkat çekiyor: “Çünkü yerlerine her zaman daha düşük ücret alan işçiler tercih edilecek. Üst sınırdan ücret alanların sayısı giderek azalıyor.”
İşçi, çalışma koşullarına ilişkin şu bilgileri veriyor: “Fabrikada sürekli olarak çalışma temposu artıyor, kriz döneminde işten çıkarılan işçiler vardı, eksilen işçilerin işleri de bize kaldı. Ağır çalışma koşullarında sağlığı bozulduğu, özellikle bel fıtığı rahatsızlığı oluştuğu için rapor alan işçilerin bu durumu performans değerlendirmelerine olumsuz olarak yansıdı.
Çıkarılan işçiler arasında bu durumda olanlar da var. çıkarılan Renault işçilerinin durumu bütün bölümlerde konuşuluyor. Tedirgin durumdayız.”
(Bursa/EVRENSEL)

RENAULT BURSA’YI NEDEN SEVİYOR

Fransa hükümetinin de dahil olduğu Renault’nun Clio modelinin Bursa’da üretilmesi tartışmalarının işçilere nasıl yansıdığını işçilere sorduk: “Yakın zamanda yine Bursa fabrikasında Fluence modeli üretildi ve çok başarılı bulundu. Başarının arkasında bizim çalışma koşullarımız yatıyor. Fabrikada çalışan az sayıda eski işçi dışında, ücret ortalaması, giydirilmiş ücretler dahil 1000 lira düzeyinde...
Bu da 400 avrodan biraz fazla... Bizimle aynı işi yapan ve sayıca daha az üretim gerçekleştiren Fransa’daki fabrikada çalışan işçilerin aldığı ücret 3 bin avro... Tercih edilmemizdeki birinci neden bu. Diğer bir neden de, ücretler düşük olmasına rağmen kalifiye bir işgücü bulunuyor. Her model başarıyla üretilebiliyor. Diğer fabrikalarda, bildiğimiz kadarıyla işçiler bir bantta tek bir iş yapıyor. Biz ise değişik modellerde farklı farklı işleri yapmak zorundayız. Bu, montaj esnasında büyük bir dikkat gerektiren bir durum ve biz bu zorun altından kalkıyoruz.”
Hakkı Tali
ÖNCEKİ HABER

ÇETİNTAŞ’ta işçiye tuvalet paralı

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’dan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa