08 Şubat 2010 00:00

AKP’li belediye ve il genel meclisi üyeleri korucu çıktı

HAKKARİ’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde 4 korucunun belediye, 1 korucunun ise il genel meclisi üyesi olduğu ortaya çıktı.

Paylaş

HAKKARİ’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde 4 korucunun belediye, 1 korucunun ise il genel meclisi üyesi olduğu ortaya çıktı.
Geçici Köy Koruculuğu Yönetmeliği’nde, ‘Koruculara Yasak Olan İşler’ başlığı altındaki 16. maddede muğlakta olsa korucuların koruculuktan başka iş yapamayacağı belirtiliyor. Öte yandan belediye ve il genel meclisi üyeliği seçimlerine katılabilmek için kamu görevinden istifa edilmesi gerekiyor. Fakat burada da yasadaki muğlaklık devreye giriyor.
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Büyükçiftlik beldesinde, AKP’den belediye meclisi üyesi olan R.K, S.Y, K.Ş. ve N.Y’nin yıllardır köy koruculuğu yaptığı ortaya çıktı. Büyükçiftlik beldesinin yanı sıra Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinde de AKP’den il genel meclisi üyesi seçilen K.S’nin, geçici köy korucusu olduğu ortaya çıktı.
BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, uygulamayı hukuk skandalı olarak değerlendirerek, konuyla ilgili yasal işlem başlatılmasını istedi. Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise fiilen kamu görevlisi olarak görev yapan korucuların seçimlere katılmadan önce istifa etmesi gerektiğini dile getirerek, “Fakat yasada korucuların durumu çok muğlak. Kamu personeli oldukları net olarak ifade edilmiyor. Bu muğlaklığın ortadan kaldırılması gerekir” dedi.
GEYLANİ: YASAL İŞLEM BAŞLATACAĞIZ
Geylani, korucuların seçimlere katılmasının, etik olmadığı gibi hukuken de uygun olmadığını söyleyerek, “Nasıl olur da köylerini koruma adı altında devletin korucusu olan ve adları işkenceye, ölümlere, değişik suçlara karışan insanlar, seçimlere katılır? Bunlar devletten maaş alan ve devletin imkanlarından yararlanan kişilerdir” dedi. Seçimlere katılacak olanların devlet görevinden istifa etmesi gerektiğini söyleyen Geylani, “Bu korucuların seçimlere katılmalarına göz yumanların ve korucuların yargılanmaları gerekir. Yasal girişimleri başlatacağız” dedi.
AKTAR: YASA MUĞLAK
Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar ise korucuların devletten maaş aldığını, devletin verdiği silahı taşıdığını, devlet adına çatışmaya girip, insanları gözaltına alabildiğine, devletten maaş aldığına dikkat çekerek, “Bu kişiler fiilen devlet personeli. Bu nedenle seçime katılmadan önce her kamu personeli gibi bu görevlerinden istifa etmeleri gerekir” dedi. Aktar fiili durumun bu olmasına rağmen yasadaki muğlaklığın ise korucuların pozisyonunu net olarak tarif etmeye olanak vermediğini dile getirdi. “Yasada korucular kamu personeli olarak değil, ‘korucu’ olarak niteleniyor. Bu da bir belirsizlik yaratıyor. Aslında ortada bir idare etme durumu var. Bunun ortadan kaldırılması gerekir” dedi. Diyarbakır’da görülen JİTEM davasının tutuklu sanığı Kamil Atağ’ın da koruculuk yaptığı dönemde belediye başkanı olduğunu hatırlatan Aktar, “Silahlı kişilerin katılabildiği bir seçim adil olur mu? İki kamu görevi nasıl bir arada yürütülebilir?” dedi. Aktar İlçe Seçim Kurulu’na başvurulduğu takdirde bu kişilerin üyeliklerinin düşürülme ihtimali olduğunu da söyledi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hasankeyf’i yok etmenin yeni yolları!

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa