08 Şubat 2010 00:00

‘2000’lerde hangi film olmasaydı?..’

AYLIK sinema dergisi Altyazı’nın şubat sayısının kapağında, Jane Campion’ın İngiliz Şair John Keats’in hayatının son demlerinde yaşadığı...

Paylaş

AYLIK sinema dergisi Altyazı’nın şubat sayısının kapağında, Jane Campion’ın İngiliz Şair John Keats’in hayatının son demlerinde yaşadığı aşka odaklandığı ve Keats’in şiirlerinin dokusunu perdeye taşıdığı filmi Parlak Yıldız (Bright Star) yer alıyor. Şubat ayında vizyonda olması planlanan Parlak Yıldız, derginin şubat sayısının ana dosya konusu için de önemli bir yere sahip. 2000’lerin ‘En İyi 50 Film’inin seçildiği ve Mulholland Çıkmazı, Aşk Zamanı, Beyaz Bant ve Parlak Yıldız gibi filmlerin yer aldığı bu dosyada, Altyazı yazarları, “2000’ler sineması hangi filmler olmasa bizim için tüm anlamını yitirirdi” sorusuna yanıt arıyorlar.
Dergideki bir diğer geriye dönük değerlendirme dosyası ise geçtiğimiz yıl beyazperdede iz bırakanları masaya yatırıyor.
Altyazı’nın 92. sayısının diğer iki dosya konusunu ise aralık ayında kaybettiğimiz Usta Yönetmen Zeki Ökten ve sinemaseverlerin şubat ayını iple çekmesini sağlayan !f İstanbul oluşturuyor. Zeki Ökten’in anısına hazırlanan dosya, birçok farklı türde filme imza atan yönetmenin sinemasındaki ortak temaları değerlendiren bir incelemenin yanı sıra Ökten’in Sürü, Pehlivan, Düşman gibi belli başlı işleri hakkında kaleme alınmış yazılardan oluşuyor.
!F’TE ‘BEN KÜBA’
!f İstanbul için hazırlanan özel bölümde ise festivalin ‘Erkeklik Halleri’ ve ‘Kürt Filmleri’ gibi seçkileri değerlendiriliyor ve zengin festival programında öne çıkan filmler vurgulanıyor.
Bu sene !f İstanbul kapsamında Altyazı iş birliğiyle gösterilecek olan Ben Küba (Soy Cuba) ise derginin ‘İkinci El’ köşesinde geniş olarak inceleniyor. Mikhail Kalatozov’un 1694 yılında çektiği ve döneminin çok ötesinde bir estetiğe sahip olan, devrimci bir sinema dili arayışındaki Ben Küba, !f İstanbul esnasında, 19 Şubat Cuma günü saat 17.00’de Festival Merkezi The Hall’da tüm sinemaseverlere açık olan bir tartışmayla Altyazı yazarlarınca masaya yatırılacak ve böylece Ben Küba incelemesi, derginin sayfalarının dışına taşıp okuyucularla buluşacak.
YUVARLAK MASADA AVATAR
Altyazı’nın artık gelenekselleşen ‘Yuvarlak Masa Tartışmaları’nın bu ayki konuğu ise James Cameron’ın son birkaç aydır tüm dünyada sinema gündemini meşgul eden filmi Avatar oluyor. Avatar, teknolojiyle ve sanal gerçeklikle olan ilişkisiyle, çok farklı okumalara imkan veren ideolojik boyutuyla ve içerdiği temsil biçimleriyle, oldukça hararetli bir tartışmaya konu oluyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

KUTSAL DAMACANA SHOW 20.00

SONRAKİ HABER

Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39’a çıkıp geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa