09 Şubat 2010 00:00

GELDiKLERi GiBi GiTTiLER

Yatağan Termik Santrali (YEAŞ) ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin (GELİ) özelleştirilmesinde ilk basamak olan, maliyet bedellerinin hesaplanması ihalesini kazanan konsorsiyumun temsilcileri Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne geldi.

Paylaş

Yatağan Termik Santrali (YEAŞ) ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin (GELİ) özelleştirilmesinde ilk basamak olan, maliyet bedellerinin hesaplanması ihalesini kazanan konsorsiyumun temsilcileri Muğla’nın Yatağan İlçesi’ne geldi. Firma temsilcileri, sendikacılar ile barikat kurup giriş çıkışları tutan bine yakın işçinin direnişiyle karşılaştı. Santrale sokulmayan firma temsilcileri ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, özelleştirme kapsamındaki Yatağan Termik Santrali ve GELİ’nin maliyet bedellerinin hesaplanması için bir süre önce ihaleye çıktı. İhaleyi kazanan City Group, Oyak Yatırım, Master Danışmanlık ve Socoin Danışmanlık firmalarının oluşturduğu konsorsiyum, bugün Yatağan İlçesi’ne 20 kişilik heyet göndererek çalışmaları başlattı.
GİREMEYECEKLERİNİ ANLAYINCA...
Fizibilite çalışmalarını yürütecek heyetin Yatağan Termik Santrali’nde incelemelerde bulunacağını öğrenen sendikacılar ve işçiler harekete geçip kapıları tuttu. Santralin kapısında yaşanan arbedenin ardından heyettekiler, içeri giremeyeceğini anlayınca sosyal tesislere geçip beklemeyi tercih etti. Bu sırada Yatağan Termik Santrali ve GELİ’de çalışan yaklaşık 1000 işçi de santrale gelip giriş kapısı önünde barikat kurdu.
Yağmura rağmen toplanıp özelleştirme karşıtı sloganlar atan işçilerin 3 saate yakın süren eylemine Yatağan Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu da ekmek dağıtarak destek verdi. Bazı kadınlar da eşlerine destek için santral önünde yerlerini aldı. Eylem süresince santralden hiçbir aracın çıkışına ve girişine izin verilmedi. İşçiler, `Yatağan’ı satın da görelim sizi, siyasetçi katili yapmayın bizi’ ve `Ölümüne direnir Yatağan işçisi’ sloganları attı.
HER GÜN NÖBET TUTULACAK
Eylem YEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu’nun santrale gelip sendika başkanlarıyla görüşmesi ile sona erdi.
Şerifoğlu ile görüşen Maden- İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes- İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik, fizibilite çalışması için gelen firmanın yetkililerinin ilçeyi terk ettiğini belirtti. Özelleştme için düğmeye basıldığını ifade eden Süleyman Girgin, işyerlerinin kapılarında her gün iki işçinin nöbet tutacağını ve bu firmaların temsilcilerinin içeriye girmelerine kesinlikle izin vermeyeceklerini bildirdi. (YATAĞAN)

ŞİMDİ NE OLACAK?
DANIŞTAY 8. Dairesi, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının da yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
İstanbul Barosu, Yükseköğretim Genel Kurulunun (YÖK) yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.
Danıştay 8. Dairesi, YÖK’ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009’da üniversiteye giriş sınavında adaylara “farklı katsayı” uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Her yağmurda aynı ıstırap

SONRAKİ HABER

Tutuklu bulunan CHP’li Eren Erdem'in bir kulağı artık duymuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa