09 Şubat 2010 00:00

Her yağmurda aynı ıstırap

Tüm yurdu etkisi altına alan yağışlar yüzünden dereler taştı, karayolları sular altında kaldı.

Paylaş

Tüm yurdu etkisi altına alan yağışlar yüzünden dereler taştı, karayolları sular altında kaldı. Kent merkezlerinde de ev ve işyerleri sulara gömüldü.
İzmir’de önceki gece boyunca yağan yağmur nedeniyle bir çok ilçede ev ve iş yerlerini su bastı. Konak, Balçova, Karşıyaka, Buca, Güzelbahçe ve Bayraklı ilçelerinde sokaklarda biriken sular, ev ve iş yerlerine doldu. Evlerini su basan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Rögar kapaklarının tıkanması yüzünden suların biriktiği yollarda araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Evlerini su basan vatandaşlar, “Her yağmurda bu ıstırabı çekiyoruz. Altyapı sorunu bir türlü çözülemediği için bu haldeyiz. Belediyeler gerekenleri yapmıyorlar. Bir an önce yetkililerin bu sorunu çözüme kavuşturmalarını istiyoruz” diye konuştu.
KAYA YUVARLANDI
Öte yandan, Konak ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Yuvarlanan bir kaya parçası bir evin duvarının yıkılmasına neden olurken, olayda eve misafirliğe gelen bir kadın, çarpmanın etkisiyle yıkılan duvarın altında kalarak yaralandı. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, metrekareye 100 kilogramdan fazla yağış düştüğünü ifade etti.
TRAKYA SULAR ALTINDA
Edirne’de aşırı yağış nedeniyle Oğulpaşa Deresi’nin taşması sonucu Edirne-Kırklareli arasındaki D-20 karayolu ulaşıma kapandı. Tıkanan köprü gözeneklerinin açılmasının ardından yaklaşık 8 saat sonra ulaşıma açıldı. Tunca Nehri’nin taşması sonucu da Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Alanı ve Balkan Şehitliği sular altında kaldı.
Sarayiçi’ne çıkan Kanuni, Yalnızgöz ve Sarayiçi köprüleri araç ve yaya trafiğine kapatıldı.
Etkili yağış nedeniyle Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Çene Deresi de taştı. Taşkın suyu yola ulaşınca önceki akşam saat 19.00’dan itibaren Hayrabolu- Tekirdağ yolu bir süre ulaşıma kapandı. Kırklareli’nin Babaeski ilçesinden geçen Ergene Nehri’nin taşması sonucu tarım alanları su altında kaldı. Babaeski ve Hayrabolu’ya çıkan Katranca Köyü ile Büyükmandıra Beldesi yolu ulaşıma kapandı.
MANİSA’DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ
Manisa’da kuvvetli lodos ve sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilde metrekareye 51 kilogram yağış düştü. Lodosun elektrik tellerini koparması nedeniyle de yaklaşık 15 mahalleye bir süre elektrik verilemedi. Öte yandan, Manisa Spil Dağı Milli Parkı’na giden yol heyelandan dolayı ulaşıma kapandı.
EV VE AHIRLAR SULAR ALTINDA
Manisa’nın Turgutlu ilçesinde önceki gün gündüz saatlerinde başlayan ve gece boyunca etkili olan yağmur nedeniyle Çepnidere köyünden geçen dere taştı, çok sayıda ev ve ahırı su bastı. Saat 02.00 sıralarında taşan dere, köydeki yaklaşık 10 ev ile bazı ahır ve bahçeleri su basmasına neden oldu. Öte yandan Turgutlu şehir merkezindeki Acarlar Mahallesi’nde de bir evi su bastı.
ÖNCE SAĞANAK SONRA FIRTINA VURDU
Antalya’da gece boyunca süren şiddetli yağmurdan sonra önceki sabah, saatteki hızı 92 kilometreye kadar ulaşan fırtına etkili oldu. Antalya’nın Demre ilçesinde bir kişi sel sularına kapıldı. Ekiplerin şahsı kurtarmaya çalıştığı öğrenildi. Antalya şehir merkezinde ise bir otelin çatısı uçtu, 3 araç hasar gördü. Valilik ve belediye kriz masası oluşturdu. Kent merkezinde metrekareye düşen yağış miktarı 91 kilogram olarak belirlendi. Rüzgarın etkisiyle boyu birkaç metreyi bulan dalgalar balıkçı tekneleri ve gemilere zaman zaman tehlike yaşattı. Yağış ve fırtına seralarda da etkili oldu.
Antalya ve çevresinde şiddetli yağış ve fırtınadan öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararıyla ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın ve özel eğitim kurumlarında, senato kararıyla da Akdeniz Üniversitesi’nde eğitime bir gün ara verilmişti.
GÖLETİN KAPAKLARI AÇILINCA...
Çanakkale’nin Ezine ilçesinde etkili olan yağmur sularının doldurduğu Bahçeli Köyü Göleti’nin kapakları açılınca ilçenin içinden geçen Akçin Çayı taştı. Ezine Hükümet Konağı’nın bahçesi ve önünden geçen cadde sular altında kaldı. Hükümet Konağı’nda görevli bürokrat ve memurlar, su birikintisini aşıp güçlükle işbaşı yapabildi.
NEREDE KALACAĞIM?
Bursa’da kokoreç satan 44 yaşındaki Şakir Çiçek iş dönüşü gecekondusunun aşırı yağmur nedeniyle sular altında kaldığını gördü. Evin her an çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öğrenen ve itfaiyeden yardım isteyen Çiçek, “Kirayı zorla ödüyorum. Ben şimdi nerede kalacağım” diyerek ağladı.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrikli cihaz kullanan yanıyor!

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa