09 Şubat 2010 00:00

ilber Ortaylı’ya istifa çağrısı

EĞİTİM SEN Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın sözlerine tepki gösterdi.

Paylaş

EĞİTİM SEN Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın sözlerine tepki gösterdi. Sendika binasında, 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci yarısının başlaması vesilesiyle bir açıklama yapan Karahan, Ortaylı’nın bölgedeki öğrencilere yönelik sarf ettiği sözleri kınadı.
Bölge’de ÖSS sınavında kopya çekildiğini ve hak etmeyen öğrencilerin iyi okullarda okuduğunu iddia eden Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın sözlerinin gerçek dışı ve ırkçı olduğunu söyleyen Karahan, “Ortaylı, gerçekleri çarpıtmaktadır. ÖSS sınavında her yıl sıralamanın en sonunda Bölge illerinin yer aldığı bilinmektedir. Bir bilim insanına yakışan, bunun nedenlerini ve çözüm yollarını tartışmaktır. Oysa Ortaylı, bu gerçekleri görmezden gelerek ve Bölge çocuklarını suçlayarak, ayrımcı, ırkçı bir yaklaşım sergilemektedir”dedi.
GÜLDİKEN DE Mİ KOPYA ÇEKTİ?
Bölge’deki öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken Karahan, “Bugün Bölge ile ilgili olarak tartışılması gereken Kürt çocuklarının kendi anadilleri dışında sonradan öğrendikleri bir dilde sınava tabi tutulmalarıdır. Üstelik bu eğitim sürecinin her aşamasında öğretmen açığından derslik ve araç gereç yokluğuna kadar çeşitli eksiklik ve zorluklarla boğuşarak sınava hazırlanmalarıdır. Bütün bu zorlukları aşarak üniversiteye girebilen Bölge çocuklarının bu başarısını karalamaya çalışan Ortaylı’ya soruyoruz: Galatasaray Üniversitesi’nin yaptığı bilim sınavında Diyarbakırlı Ulaş Güldiken’in birinci olmasını nasıl açıklayacaktır? Yoksa Galatasaray Üniversitesi’nde de mi kopya çekilmektedir” diye sordu.
Ortaylı’nın sözlerinin eğitim camiasını da zan altında bıraktığını ifade eden Karahan, “Biz ÖSYM’yi İlber Ortaylı’nın bu iddiasına gereken cevabı vermeye çağırıyor ve Eğitim Sen olarak bütün eğitim emekçileri adına Ortaylı’nın bu gerici, ırkçı yaklaşımını kınıyoruz ve bulunduğu yerlerden istifaya davet ediyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gençlere uyuşturucu uyarısı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa