09 Şubat 2010 05:00

BDP’li başkanın koruması olmak da suç

Batman Belediyesi’nde 10 yıldan bu yana belediye başkanı korumalığı görevinde bulunan Halil Çağıl da, belediye başkanları hakkında açılan davalardan nasibini aldı.

Paylaş

Batman Belediyesi’nde 10 yıldan bu yana belediye başkanı korumalığı görevinde bulunan Halil Çağıl da, belediye başkanları hakkında açılan davalardan nasibini aldı. 10 yıllık görev süresi içinde görevi gereği belediye başkanları ile birlikte gittiği basın açıklamaları nedeniyle Çağıl hakkında tam 7 dava açıldı.
Korudukları kişilerin katıldıkları etkinlikler nedeniyle korumalara da dava açıldığına bugüne kadar tanık olunmazken yaşananlar ‘eğer BDP’li bir belediye başkanını koruyorsanız durum değişir’ yorumuna neden oldu.
SEN MİSİN BDP’LİYİ KORUYAN
BDP’lilere yönelik dava furyasında yaşananlar ‘pes artık’ dedirtiyor. Bir çok belediye başkanı ve yöneticinin çeşitli gerekçelerle hakkında açılan onlarca davanın ardından şimdide belediye başkanlarının korumalarına davalar açılıyor. Batman Belediyesi’nde başkan korumalığı görevinde bulunan Halil Çağıl da, Batman’da bir süreden beridir sürdürülen gözaltı furyası ve geliştirilen yargı kıskacından nasibini aldı. 10 yıldır başkan korumalığı görevini sürdüren ve şu anda da Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel’in korumalığını yapan Çağıl, belediye başkanlarının katıldığı eylem, basın açıklaması ve çeşitli etkinliklere görevi gereği katılmak zorunda. Koruma görevini yerine getirmek üzere belediye başkanlarının katıldığı eylemlere ve basın açıklamalarına katılan Çağıl hakkında bugüne kadar ‘2918 sayılı yasaya muhalefet etmek’ ve ‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiaları ile tam 7 ayrı dava açıldı. Çağıl bir taraftan mesleğini yaparken, bir taraftan da adliye kapılarını aşındırmak zorunda kalıyor.
KORUMA OLDUĞUMU BİLİYORLAR
Hakkında açılan davaların bilinçli bir politikanın sonucu olduğunu söyleyen Çağıl, belediye başkanı nereye giderse kendisinin de gitmek zorunda olduğunu, bunun için ücret aldığını söyledi. Çağıl, hakkında açılan bir dava nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve davanın temyiz aşamasında olduğunu ifade ederek, “Batman Emniyet Müdürlüğü benim belediye başkanı koruması olduğumu biliyor. Bunu bildikleri halde dava açmaya devam ediyorlar. Hem de hiçbir açıklama ve etkinliğe eylemci olarak katılmamama rağmen polis tutanaklarıyla bu davalar açılıyor. Hiç yoktan davalar açılmış. 10 günde bir adliye giderek ifade vermek zorunda kalıyorum” sözleriyle yaşadıklarını dile getirdi. (BATMAN)
ÖNCEKİ HABER

İşçiler daha etkili eylem kararları istiyor

SONRAKİ HABER

Kayseri Talas Belediyesi, Selena Gomez'e fotomontajla başörtüsü taktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa