09 Şubat 2010 00:00

İşçiler daha etkili eylem kararları istiyor

ÇEMEN Tekstil işçileri, sendikanın aldığı Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde yürüyüş ve diğer eylem kararlarının sürekli ertelenmesine tepki göstererek, bir...

Paylaş

ÇEMEN Tekstil işçileri, sendikanın aldığı Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde yürüyüş ve diğer eylem kararlarının sürekli ertelenmesine tepki göstererek, bir an önce daha etkili eylemler yapılmasını istiyorlar. Patronun, grevin başından beri birkaç kere anlaşma olacağı yönünde beklenti yaratarak grevci işçilerin kararlılığını kırmaya çalışması ve sendikaları DİSK Tekstil’in de patronun verdiği sözleri dikkate alarak alınan eylem kararlarını sürekli ertelemesine tepkililer.
PATRONU DİNLEDİK KAYBETTİK
5 yıllık Çemen Tekstil İşçisi Faruk Aslan, “İşveren, biz dışarıda beklerken diğer işçilere grev kırıcılığı yaptırıp üretime devam edeceğini düşünüyordu. Öyle olmayınca oyalama taktiğine başvurdu” dedi. Aslan şöyle konuştu; “Grevin ilk günü işçiler kararlı bir şekilde fabrikanın kapısından ayrılmadı. Grev kırıcıların içeri girip çalışmasına engel olduk. Ama ilk günün gecesinde patron sendikayla görüşerek bir gün sonra sözleşme için anlaşmaya oturacağına söz vererek fabrika önünden ayrılmamızı istedi. Bizde sendikanın çağrısına uyarak fabrikanın önünden ayrıldık. Ve o gece patron bu boşluktan faydalanarak 30-35 grev kırıcı işçiyi içeri soktu. Patron bizi ilk gün kandırdı ama yine de biz her gün gece onikiye kadar fabrikanın önünden ayrılmıyorduk. Grev kırıcı işçi sayısı bunun için yinede çok azdı. Patron yine sendikayla görüşmeye başladı ve bu kez de 5-6 gün süre istedi. Biz yine sendikamızın kararına uyarak ilk bir haftadan sonra eve saat 16.00’da gitmeye başladık ve bu sürenin sonunda patronun yine bizi aldattığı ortaya çıktı. Bu sayede içeri giren işçi sayısı da arttı. Şimdi ayın 12’sini bekleyin demiş. Biz sendikanın artık patronun bu taktiklerine kanmamasını ve bir an önce daha etkili eylemler yapmamız için karar almasını istiyoruz.”
18 yıllık Çemen İşçisi Ahmet Yılmaz ise eğer ayın 11’inden sonra yine anlaşma olmazsa fabrikanın önünden gece gündüz ayrılmayacaklarını, her gün Başpınar Organize’de yürüyüş yapacaklarını söyledi. 7 yıldır Çemen’de çalışan Mehmet Çelik ise patronun sürekli oyaladığını belirterek, “Grevin başından beri bizi iki kere kandırdı. Şimdi de mahkemeyi bekleyin diye bizi oyalamak istiyor. Mahkemeyi niye bekleyelim, anlaşmaya niyeti varsa anlaşır. Grevin ilk haftasından beri aldığımız kararlar vardı. Yürüyüş yapacaktık, fabrikanın önünden gece gündüz ayrılmayacaktık. Ama hepsini anlaşma olacak diye erteledik. Ama artık yeter. Bu çarşamba Başpınar’da yürüyüşümüzü yapacağız. 11’ine kadar anlaşma olmazsa çok daha etkili eylemler yapacağız” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)
Mehmet Türkmen
ÖNCEKİ HABER

Katliam davası ertelendi

SONRAKİ HABER

Liman-İş: 150 bin Metal işçisinin taleplerini sahipleniyor ve destekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa