09 Şubat 2010 05:00

Sanatçılar ve işçiler TEK-EL

Direnişlerinin 55. gününde TEKEL işçilerini oyuncu, yazar ve müzisyenler de ziyaret etti.

Paylaş

Direnişlerinin 55. gününde TEKEL işçilerini oyuncu, yazar ve müzisyenler de ziyaret etti. Yavuz Bingöl, Suavi, Edip Akbayram, Onur Akın, Derya Köroğlu, Mazlum Çimen, Mahir İpek, Alper Kul, Tuğba Özay, Ahmet Telli, Zerrin Taşpınar, Mehmet Özer, Oktay Etiman ve Aydın Şimşek TEKEL işçilerini ziyaret etti. İşçiler tarafından coşkuyla karşılanan sanatçılar adına konuşan Yavuz Bingöl, son günlerde film setlerinde, konser platformlarında, yazar buluşmalarında tek konuşulan olayın TEKEL işçisinin direnişi olduğunu ifade etti. “Bizler, sinema emekçileri, müzisyenler, yazarlar, şairler, gazeteciler sizlerle birlikte, ülkenin egemenlerine karşı kol ve kafa emeğinin kardeşliğini söylemeye geldik” diyen Bingöl, emekten yana tüm kesimlerin artık TEKEL işçilerinin yanında olduğunu kaydetti. Türkiye işçi sınıfının tarihinden devralınan mirası TEKEL işçilerinin kararlılıkla taşıdığını söyleyen Bingöl, emeğin birleşik gücünün bütün kirli oyunları bozacağına inandıklarını dile getirdi.
‘YAŞAMAMIZA SEBEPSİNİZ’
Suavi, işçilerin “Ölmek var dönmek yok” sloganı attığını hatırlatarak, “Ölmemek, daha iyi bir yaşamı kazanmak için buradayız” dedi. Emekçilerin yeteri kadar mağdur yaşamlara mahkum edildiğini kaydeden Suavi, “Başımızı dik tutarak, vahşi saldırılara karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Edip Akbayram, “Bir ülkenin işçisi, memuru, emeklisi, öğrencisi mutsuzsa orada sorun vardır” diyerek AKP’yi eleştirdi. Derya Köroğlu, TEKEL işçilerinin direnişinin gurur verici olduğunu belirtirken Onur Akın ise, her bölgeden işçinin Ankara’da birlikte mücadele etmesinin önemli olduğunu kaydetti. “İyi ki varsınız, yaşamamıza sebepsiniz” diyen Mazlum Çimen’den sonra konuşan Ahmet Telli ise, 1980’den sonra birbirinden koparılan emekçilerin tekrar birleşmesini TEKEL işçilerinin sağladığını söyledi.
‘SINIF BİLİNCİ TEKRAR CAN BULDU’
Zerrin Taşpınar ise TEKEL direnişinde cins ayrımcılığı olmadığına işaret ederek, “Burada kadın-erkek emekçiler birlikte direniyor. Ben anneyim sizleri gördükçe ‘Ne güzel çocuklarım varmış’ diyorum” diye konuştu. Mahir İpek, kendisinin işçi çocuğu olduğunu dile getirerek, “Onurlu mücadeleniz sürdükçe biz de sizin yanınızda olacağız” dedi. “Yüreğinize sağlık iyi ki varsınız” diyerek işçileri selamlayan Alper Kul’dan sonra konuşan Aydın Şimşek, sınıf bilinci, yoldaşlık, dayanışma duygularının TEKEL işçileri sayesinde tekrar can bulduğunu vurguladı. Son olarak Mehmet Özer işçilerle birlikte, şiir okuyarak seslendi.
‘KONSER DÜZENLENEBİLİR’
Konuşmaların ardından açlık grevindeki işçileri ziyaret eden sanatçılardan Suavi, işçilerin sağlığını kaybetmeden kazanmalarını istiyoruz” diye konuştu. Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel’le de bir araya gelen sanatçılar, Türkel’e direnişe destek olarak daha başka neler yapabileceklerini sordular. TEKEL için birçok sanatçının katılacağı bir dayanışma konseri düzenlemeyi teklif eden sanatçılara, Türkel desteklerinden ötürü teşekkür etti. Türkel’le sohbetin ardından sanatçılar çadırları da ziyaret etti.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Göçmenler İstanbul’a demir atacak

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'na metro seferleri durduruldu 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa