09 Şubat 2010 00:00

GERÇEĞİN GÖZÜYLE

Tekel işçilerinin direnişlerine öfke kusuyor başbakan Erdoğan. “Kullanılıyorsunuz” diyor.

Paylaş

Tekel işçilerinin direnişlerine öfke kusuyor başbakan Erdoğan. “Kullanılıyorsunuz” diyor. Başbakan’ın konuşmalarından çıkarsadığım kadarıyla, bu kez dış mihraklar değil kastedilen, iç mihraklar. Yani solcular, yani anarşistler ve de elbette muhalefet.
Cumhuriyet tarihi boyunca her emek hareketine böylesi yakıştırmaların devlet erklerinden gelmesine alışık olsak da, iktidarı döneminde demokrasiden, insan haklarından, darbelere karşı olmaktan dem vuran sayın Erdoğan’ın, artık modası geçti sandığımız devletçi geleneğin söylemlerine sığınmasını anlamakta zorlanıyoruz.
Karda, soğukta evini, çoluğunu çocuğunu arkada bırakarak Ankara’ya hak aramaya gelmiş insanların hak etmedikleri bir söylemdir de bu. Vahşi kapitalizmin öngördüğü özelleştirmelerin kurbanıdır Tekel işçileri. Geçici statüye isyan etmeleri, işçi kalmak istemeleri için gösterdikleri irade, neden hükümeti bu denli öfkelendiriyor?
İşçinin, emekçinin aklı kıt mı ki, illa onları bir kullanan olacak? Hem kullanma üzerinde kafa yormaya başlarsak kimlerin kimleri, hangi uluslararası sermayelerin hangi ülkeleri nasıl ve niçin kullandığına ilişkin uzun mu uzun bir liste çıkarmak da olası. En azından iktidarı, muhalefeti ile Türkiye’nin siyasal aktörlerinin de çıkıp, işçilere ve emekçilere karşı neden hep sermayenin yanında yer alma gereğini duyduklarını yurttaşlara açıklamaları gerekmez mi?
Ekonomi tıkırında derken ülkede giderek artan işsizliği, yoksulluğu görmezden gelmek, ekonomik düzenlemeleri zengini daha zengin kılacak bir raya oturtmak çare değildir. Sendikaları yok edeceksiniz; düşünceyi, ifade özgürlüğünü ağır para cezaları, hapis tehdidiyle sansürleteceksiniz, medyayı yanınıza çekerek darbelerle terbiye olmuş sinik toplumu popüler kültürün kucağına atacaksınız, din özgürlüğünü nalıncı keseri gibi yalnız kendinize yontacaksınız, sonra da demokrasiden, açılımlardan, yeni anayasadan falan söz edeceksiniz. İşin, aşın, hukukun, en başta da insan değerinin olmadığı yerde, demokrasi hiç olmaz. Böyle biline!..
TURGAYOLCAYTO
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Turuncu Devrim’ soldu

SONRAKİ HABER

BATMAN BAŞLIYOR star 22.10

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa