09 Şubat 2010 05:00

‘Turuncu Devrim’ soldu

UKRAYNA’da Pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçiminde, Rusya yanlısı olarak bilinen Muhalif Lider Viktor Yanukoviç zafere yakın görünüyor.

Paylaş

UKRAYNA’da Pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçiminde, Rusya yanlısı olarak bilinen Muhalif Lider Viktor Yanukoviç zafere yakın görünüyor. Oyların yüzde doksanından fazlası sayılırken Yanukoviç’in yüzde 2.5’tan az oy farkıyla önde gittiği açıklandı. Yanukoviç ise kendisine destek verenleri kutladı ve ülkenin ihtiyaç duyduğu değişimi getireceğini söyledi. Yanukoviç, mevcut Başbakan Yulya Timoşenko’nun istifa etmesini de istedi, ancak Timoşenko bunu reddetti.
Timoşenko, yenilgiyi reddederek, zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu söyledi. Timoşenko, seçim ekibinden her oy için mücadele etmelerini istedi. Timoşenko’nun kampanya sorumlusu, seçimde hile yapıldığını söylemişti.
Yanukoviç, beş yıl önce ABD destekli “Turuncu Devrim”le iktidardan uzaklaştırılmıştı. Timoşenko’nun da liderleri arasında olduğu sokak protestoları, Yanukoviç’i iktidardan uzaklaştırmıştı. Sürecin sonunda Timoşenko, mevcut Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko ile beraber iktidara gelmişti. Yuşçenko da, son seçimde adaydı ancak seçimin geçen ay yapılan ilk turunu kaybetmişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

BAŞBAKAN BÖLÜYOR

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa