10 Şubat 2010 05:00

2010 yılı işçiler için zor olacak

BİRLEŞİK Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül yaptığı yazılı açıklamada, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yasada “2008, 2009” yıllarının yanında 2010 yılının da yer almasına” tepki gösterdi.

Paylaş

BİRLEŞİK Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül yaptığı yazılı açıklamada, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yasada “2008, 2009” yıllarının yanında 2010 yılının da yer almasına” tepki gösterdi. Bu eklemenin, “Yasadan yararlanan işçi ve işyerlerinin sorunlarının devam ettiği”ni gösterdiğini kaydeden Gülengül, 2008 ve 2009 yıllarında “Genel Ekonomik Kriz” gerekçesi ile birçok işyerinde kısa çalışma uygulaması yapıldığını hatırlattı.
2010 yılında da ekonomik sorunların öngörüldüğünün altını çizen Gülengül, uygulamayla birlikte işyerlerinde çalışmanın üçte bir oranında ya da tamamen durduğuna dikkat çekti. Gülengül, Türkiye İş Kurumu yetkililerinin verdiği bilgiler doğrultusunda alınan taleplerin reddedilmesinin, işyerinde yaşanan sıkıntıları da artırdığını ifade etti. Gülengül, “Yapılan yasa değişikliği gerçekten krizde olan işyerlerinde çalışıyor gibi görünen işçiler faydalansın diye mi, yoksa halka bakın biz çalışanları koruyoruz diye göstermelik yapılan değişiklik ile kimse faydalanmasın diye mi?” dedi. Gülengül, bu paranın, işçiden ve işverenden, işçinin işsiz kaldığı dönemde kullanılması için kesildiğini, zor günlerinde işçilerin kullanması gereken para, fon olduğunu hatırlattı. “Bunu kimse işçiye hayrına vermiyor” diyen Gülengül, hükümetin meseleye acil bir çözüm bulmasını istedi. Gülengül, aksi takdirde 2010 yılının şu anda çalışan işçiler için bile çok iyi bir yıl olmayacağını hatırlattı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kent AŞ işçilerinin öfkesi dinmiyor

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa