10 Şubat 2010 00:00

E.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi’nde döner sermaye krizi

EGE Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’nde, dekan krizinden sonra bu kez döner sermaye krizi çıktı.

Paylaş

EGE Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’nde, dekan krizinden sonra bu kez döner sermaye krizi çıktı. Memurdan profesöre kimseye döner sermaye payı verilmedi. Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar, sorunu Yönetim Kurulu üyelerinin yarattığını öne sürdü. Döner sermaye payı dağıtımı için herhangi bir engelin bulunmadığını öne süren öğretim üyeleri ise, dekanlığı suçladı.
85 öğretim üyesinden sadece 9’unun oyunu alan Prof. Dr. Celal Artunç’un dekanlığa atanmasının ardından toplu istifaların yaşanmasıyla kamuoyu gündemine gelen Ege Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi yine karıştı. Dekan Prof. Dr. Artunç ile Yönetim Kurulu’nun döner sermaye paylarının belirlenmesi konusunda anlaşamadığı ortaya çıktı. İddiaya göre Yönetim Kurulu’nun doğal başkanı olan Dekan Prof. Dr. Artunç, Yönetim Kurulu’na çeşitli öneriler getirdi, iki yardımcısına da eskiden olduğu gibi yüzde 200 oranında döner sermaye payı verilmesini istedi.
Ancak yönetim kurulu bunu reddetti; dekan, öğretim üyeleri, diğer akademik ve idari personelin yüzde kaç oranında döner sermaye tazminatı alacağını kararlaştırdı. Yönetim Kurulu kararı Rektörlük Döner Sermaye Yürütme Kurulu tarafından da kabul edildi, onaylandı. Ancak hiç kimseye döner sermaye payı dağıtılmadı, primle hasta muayene ve tedavi eden öğretim üyelerine de prim alacakları verilmedi.
Döner sermaye paylarının dağıtılmaması konusunda dekanlık “Yönetim kurulu engelliyor” savunması yaparken, öğretim üyeleri ise dekanlığı suçladı. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

Emek, barış ve demokrasi için birlik

SONRAKİ HABER

Sakarya'da ırkçı saldırı: Tarım işçisi Şirin Tosun kafasından vuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa