10 Şubat 2010 00:00

Bölgede kadınlar istihdam dışına itildi

KADIN Emeği ve İstihdamı Girişimi Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Şemsa Özar, bölgedeki kadın istihdamının ortalamanın çok daha altında olduğuna...

Paylaş

KADIN Emeği ve İstihdamı Girişimi Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Şemsa Özar, bölgedeki kadın istihdamının ortalamanın çok daha altında olduğuna dikkat çekerek, zorunlu göçe maruz kalan Kürt kadınlarının şehirlerde Türkçe bilmedikleri için istihdam dışında bırakıldığını dile getirdi.
İstihdamın bölgelere göre büyük farklılık gösterdiğini söyleyen Şemsa Özar, kadın istihdam oranının bazı illerde yüzde 4’lere kadar indiğine vurgu yaptı. Özar, kadın istihdam eşitsizliğinin bölge illerinde ise daha fazla olduğuna dikkat çekti
KADINLAR İKİ KAT SÖMÜRÜLÜYOR
1980’li yıllarda devletin ‘güvenlik”’gerekçesiyle köyleri boşaltarak aileleri göçe zorladığını ifade eden Özar, “Kadınlar aileleri ile birlikte şehir ortamında mülksüzleştirilerek vasıfsızlaştırılmıştır. Bunların içerisinde, Kürt kadınları köy yaşamındaki özgün vasıflarını şehir yaşamında hayata geçirmeyince istihdamda zorlanmıştır. Böylece kadınlar sömürüye 2 kat daha fazla uğruyor” şeklinde konuştu.
ANADİLDE EĞİTİM ŞART
Bölgede zorunlu göçün sonucu olarak şehirlerde yaşamaya başlayan kadınların yaşadıkları dezavantajın erkeklerinkinden çok daha büyük olduğuna işaret eden Şemsa Özar, “Kürt kadınlarının iş gücü piyasasında yer alması için dil problemini ortadan kaldırılmalı. Bunun için de anadilde eğitimin zorunlu olarak hayata geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
KADIN İNTİHARLARI
Kadınların ekonomik yoksunluklar nedeniyle özellikle ev ve çocuk sorumluluğu yükünü en çok üzerinde hisseden kesim olduğuna vurgu yapan Şemsa Özar, umudun bittiği yerde açığa çıkan ölüm duygusunun intihar seçeneğine dönüştüğünü belirtti. Özar, Türkiye’nin kadınların istihdam edilmesine yönelik her hangi bir politikasınınn da olmadığına dikkat çekti.
(DİYARBAKIR)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çözüm, ithalatta değil hayvancılığı geliştirmekte

SONRAKİ HABER

CHP Bursa İl Örgütü: 133 milyon lira burada çürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...