10 Şubat 2010 00:00

Çözüm, ithalatta değil hayvancılığı geliştirmekte

DİCLE Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Denli, ülkedeki et üretiminde son yıllarda ortaya çıkan açığın, kırmızı et fiyatında meydana gelen artışlara sebep olduğunu belirtti.

Paylaş

DİCLE Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Denli, ülkedeki et üretiminde son yıllarda ortaya çıkan açığın, kırmızı et fiyatında meydana gelen artışlara sebep olduğunu belirtti.
Türkiye’de et açığının ne düzeyde olduğunun işareti olarak at ve eşek kesimlerinin yoğunluk kazanmasını örnek gösteren Denli, sorun çözülmediği takdirde Türkiye’nin sadece bitkisel gıda tüketen bir ülke haline geleceğini söyledi. Denli, et fiyatındaki artışın sebebinin, kırsal kesimden kentlere olan yoğun göçle birlikte kırsal nüfusun azalması ve buna bağlı olarak hayvancılıktaki azalma ve kaçak, kayıt dışı hayvan sayısının yüksek olması olduğunu söyledi. Soruna kalıcı çözümler geliştirilmesinin sosyoekonomik kalkınmayı da beraberinde getireceğini dile getiren Denli, “Dışarıdan et ithalatı yerine bilimsel dayanaklar gözetilerek belirli sayıda canlı hayvan ithalatı yapılabilir. Ayrıca mevcut besi işletmelerine teşvik ve girdi desteği verilerek üretimde artış sağlanabilir” dedi. Sorunun uzun vadede “ulusal bir hayvancılık politikası geliştirilmesi, kaçak hayvan girişi engellenip bütün hayvanlar kayıt altına alınarak izlenebilirliğin sağlıklı bir şekilde yapılması, hayvancılığın yoğun yapıldığı bölgelerde doğru kişilere teşvik, destek sağlanması” gibi önlemlerle çözülebileceğini belirten Denli, “Küreselleşme politikalarının bütün dünyayı sardığı günümüzde, gıda üretiminin ülkelerin geleceğini belirlemede en büyük silah olacağı görülmektedir” dedi. Denli, bir tarım ülkesi olarak kabul edilen Türkiye’nin, bitkisel ve hayvansal üretimde dışa bağımlı olmayan tarım politikalarının bir an önce hayata geçirilmesinin zorunlu hale geldiğini belirtti. “Dışa bağımlılığın sonucu olarak, GDO’lu ürünlerin ithalatında yaşananlar, aslında bitkisel üretimde dışa bağımlılığın nasıl alternatifsiz bir çıkmazla sonuçlandığını gösteriyor. Tütün üretiminde dışa bağımlılığın bir sonucu olarak da TEKEL’in düştüğü durum ortada” diyen Denli, “Bu olumsuzluklara yeni bir halkanın eklenmemesi için et ve et ürünlerinde ithalat yerine ülke hayvancılığını geliştirecek ulusal hayvancılık politikalarının geliştirilmesi, sosyoekonomik kalkınmanın anahtarı olacaktır” şeklinde konuştu.
(Diyarbakır/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kürdoloji enstitüsüne talep yoğun

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa