10 Şubat 2010 00:00

Kürdoloji enstitüsüne talep yoğun

MARDİN Artuklu Üniversitesi ‘Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nün Kürtçe ile ilgili programı, 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi almayı planlıyor.

Paylaş

MARDİN Artuklu Üniversitesi ‘Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nün Kürtçe ile ilgili programı, 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi almayı planlıyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay enstitü için çok yoğun talep olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Serdar Bedii Omay üniversitenin rektörlüğüne bağlı kurulan ‘Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nün Kürtçe programıyla ilgili olarak ‘Kürtçe için çok talep geldi. Kürdoloji yapmak isteyen çok” dedi. Enstitünün Kürtçe ile ilgili programına bu yıldan itibaren yüksek lisans öğrencisi alınmaya başlanacağını kaydeden Omay, enstitüde Kürtçe’nin yanı sıra Süryanice ve Arapça ile ilgili bölümler de olacağını ifade etti. Konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Omay, şu anda öğretim üyelerinin bulunması konusunda çalıştıklarını kaydetti. Kontenjanların henüz netlik kazanmadığını söyleyen Omay, kontenjanlar ile diğer konulardaki çalışmalarının YÖK’e sunulacağını, buna YÖK’ün onay vereceğini dile getirdi. Kürtçe programa yüksek lisans öğrencisini 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminde almayı planladıklarını ifade eden Omay, “Bu sene Kürtçe muhakkak başlayacak” dedi. “Kürtçe için bütün dünyadan çok ciddi talep var inanamazsınız. Ben de şaşırıyorum” diyen Omay, “Avrupa’dan var, diğer yerlerden var. Sadece Kürtlerden değil, Hollandalılardan, İngilizlerden. Bu, harika bir şey” şeklinde konuştu.
Geçtiğimiz yıl üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açılmasına dair yürütülen tartışmaların ardından Bakanlar Kurulu kararıyla, 12 Ekim 2009 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlı ‘Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’ kurulmuştu.
(MARDİN)
ÖNCEKİ HABER

Baraj yapmak isteyenlere yumurtalı protesto

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa