10 Şubat 2010 00:00

FIRAT’IN ÖTE YANINDAN FOTOĞRAFLAR

KAYIPLAR, mayınlar, yakılan köyler, protestolar, mitingler, insan hakları mücadelesi gibi ana temalar üzerinde çalışan belgesel ...

Paylaş

KAYIPLAR, mayınlar, yakılan köyler, protestolar, mitingler, insan hakları mücadelesi gibi ana temalar üzerinde çalışan belgesel fotoğrafçı Müjgan Arpat’ın “Karşı-laşmalar: Fırat’ın Öte Yanında” isimli fotoğraf albümü yayınlandı. Albümün geliri Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na bağışlanacak.
1980 yılından bu yana yaşanan insan hak ihlallerini ve olayları fotoğraflayan Müjgan Arpat, vizöründen yansıttıklarını, “Karşı-laşmalar: Fırat’ın Öte Yanında” adıyla albümleştirdi. Kendi deyimiyle, “Muhalefeti, devlet baskısı altında olan ya da her türlü şiddete maruz kalmış insanları çekiyorum. Hem ödenen bedelleri hem de buna karşı verilen mücadeleyi” diyen Arpat’ın, ağırlıklı olarak bölgede ve İstanbul’da çektiği fotoğraflar, Türkiye’deki insan hakları mücadelesi ve Kürtlerin siyasal ve toplumsal mecrada yaşadığı acıları, sıkıntıları yansıtıyor. “Fırat’ın öte yanı Türk basınında yıllarca sadece şehit cenazeleri ve ‘PKK’nin terör eylemleri’ bağlamında yer alırken, ‘orada’ yaşananlar, ‘burada’kilerin gözünden uzak kaldı” diyen Arpat, bu çalışmasının gerekçesini, “Sonuçta Fırat’ın iki yakasında birbirine zıt ve arasında uçurumlar olan iki farklı algılama oluştu. Bu algı farklılığını görmeden ne ‘Kürt açılımını, ne de barışı konuşmak mümkün” sözleriyle dile getirdi.
GELİR TİHV’E AKTARILACAK
Daha önceki yıllarda Ermenilerin yaşadıklarına dikkat çekmek için “Gâvur Mahallesi-Kalanlar/Gidenler” isimli bir fotoğraf albümü hazırlayan Arpat, aynı zamanda “Hepimiz Hrant Dink’iz” fotoğraf albümünün de fotoğrafçılarından. Yıllarca Irkçılığa ve kadınlara yönelik şiddete karşı projelerde çalışan Arpat, Uluslararası İnsan Hakları Birliği Genel Başkan Yardımcılığı da yaptı. Arpat, 2000 yılına dek Berlin’de yaşadı. Irkçılığa ve kadınlara yönelik şiddete karşı projelerde çalıştı. 2000 yılından beri Türkiye’de yaşayan Arpat, halen bir Alman televizyonunda muhabir olarak çalışıyor. Arpat, Almanya’da Brigitte, Weibblick, Berlinerin, Spiegel gibi çeşitli dergilerde ve die Wahrheit gibi gazetelerde çalıştı. Arpat’ın fotoğrafları, değişik medya kuruluşlarının internet sayfalarında yayınlandı.
Fotoğraflar aynı zamanda İstanbul’da Tütün Deposu’nda sergileniyor. 22 Ocak’ta açılan sergi 21 Şubat’a kadar gezilebilecek. “Karşı-laşmalar: Fırat’ın Öte Yanında” isimli fotoğraf albümünün satışından elde edilen gelir ise, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na aktarılacak.
(Diyarbakır/DİHA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bağımsız ruh geliyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.2 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...