11 Şubat 2010 00:00

BİLİM, REKTÖRÜN KEYFİNE KALMIŞ

Eğitim Sen Üyesi Doç. Dr. Ahmet İnan’ın üniversiteden ilişiğinin kesilmesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde protesto edildi.

Paylaş

Eğitim Sen Üyesi Doç. Dr. Ahmet İnan’ın üniversiteden ilişiğinin kesilmesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde protesto edildi. KESK şubeleri, Tabip Odası, DİSK, üniversite öğrencileri ve öğretim üyelerinin katıldığı açıklamayı, Eğitim Sen adına okuyan Doç. Dr. Mahmut Toğrul, üniversitelerin bilimsel bilginin üretildiği ve bu bilginin yeni kuşaklara aktarıldığı alanlar olduğunu belirterek, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nde ise tam tersi bir zihniyetin egemen olduğunu söyledi.
AHMET İNAN’A SORGUSUZ İNFAZ
2007 seçimlerinde AKP’den milletvekili adayı olup seçilemeyen ama rektörlük seçimlerinde üçüncü olmasına rağmen rektör olarak seçilen Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın atandığı günden beri üniversitenin, bilimsel ve özgür üniversite yaratmak yerine hızla cemaatçi bir kadrolaşma içine girdiğini ifade eden Toğrul, rektörün ‘karşıt’ olarak düşündüğü akademik ve idari personel üzerinde baskı, dışlama politikası yürüterek, birçok öğretim üyesi hakkında soruşturmalar açtığını ve bunun sonucu olarak Tıp Fakültesi’nde 40 tan fazla öğretim üyesinin üniversiteden ayrıldığını dile getirdi. Bu baskı ve yıldırma politikalarının üniversiteden ayrılmayan akademisyenlerin mahkeme kararı olmaksızın atılmasına kadar vardığını söyleyen Toğrul, “Bu yaklaşımın son mağduru, üniversiteden ilişiği kesilen, aynı zamanda sendikamız üyesi de olan, İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet İnan olmuştur” dedi.
REKTÖR HUKUK TANIMIYOR
“Bu sorgusuz infaz, adeta 1980 darbesi sonrasında faşist cunta tarafından kamuoyunda 1402’likler olarak da bilinen öğretim üyelerinin üniversiteden atılması dönemlerini hatırlatmaktadır” diyen Toğrul, “Ahmet İnan’ın görevine son verilmesi, gerekçesi açısından, 1402’liklerden sonra Türkiye üniversitelerinde yaşanan bir ilktir. Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, hukuk tanımaz bir şekilde, adeta ‘Ben istediğimi yaparım’, ‘Beni eleştirenlerin sonu böyle olur’ demek istemiştir” şeklinde konuştu. Eğitim Sen Şube Başkanı Abdullah Kara ise bu tür baskıların kendilerini yıldırmayacağını ve eylemlerinin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti. ‘Özgür düşünce engellenemez’, ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganlarının atıldığı eylemde ayrıca, ‘TEKEL işçilerinin talepleri kabul edilsin. 4-b ve 4-c’ye hayır’ kokartları takıldı.
(Diyarbakır/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Tanıklar valiliği yalanlıyor

SONRAKİ HABER

Şeker fabrikası arazisine villa yapmışlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa