11 Şubat 2010 05:00

Askeri Mahkeme’den ‘kırmızı kitap’ gibi karar

HAKKARİ’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te Umut Kitabevi’ne düzenlenen saldırının ardından JİTEM elemanları saldırganlar...

Paylaş

HAKKARİ’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te Umut Kitabevi’ne düzenlenen saldırının ardından JİTEM elemanları saldırganlar hakkında açılan davanın Askeri Mahkeme yerine sivil mahkemede görülmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı.
Askeri mahkemenin 34 sayfalık gerekçeli kararında, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne atıf yapılarak ‘Kürt milliyetçiliği ve siyasal İslamın ülke için büyük tehdit oluşturduğu’ belirtildi. Gerekçeli kararda sanıkların ‘ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozmak’, ‘yasadışı örgüt üyesi olmak’, ‘çete kurmak’ suçlarından yargılanmasının mümkün olmadığı öne sürülerek de sivil mahkemeye direktif verildi.
‘KIRMIZI KİTAP’ GÖNDERMESİ
Gerekçeli kararda, şu görüşlere yer verildi: “Osmanlıdan, Cumhuriyete miras kalan ve Cumhuriyetin ilanında kabul edilerek devam ettirilen modernlik projesi, Kürt milliyetçiliğinin ve siyasal İslamın devletin temel yaklaşımlarına hakim olmasına temel tehdit unsurları olarak belirlemiştir. Bugün kimi çevrelere göre siyasetin gizli ajandası, bu iki temel tehdidi içermektedir. Ayrıca çevreden gelerek merkezi ele geçirme çabası içerisinde olan unsurlar, modernlik projesinin sahibi olan sivil/askeri bürokratik eliti oldukça rahatsız etmektedir. Geçmişten bu yana Kürt milliyetçiliği ve siyasal İslamın her daim Türkiye Cumhuriyeti için bir tehdit oluşturduğunu açıkça belirtmiştir.”
SİVİL MAHKEMEYE DİREKTİF
Askeri mahkeme bombalama olayının sanıklarından, asker olan Ali Kaya, Özcan İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş hakkında, savcı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı iddianamede belirtilen sanıklara devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan dava açıldığı, öldürme ve öldürmeye kalkışma suçlarının bu suçun işlenmesi sırasında işlendiği şeklindeki kısmı ‘kabul etmenin mümkün olmadığı’ belirtilerek, dosyasının gönderildiği mahkemeye açık bir yönlendirme yapılıyor. Kararda, sanıkları örgütsel suç ve çete kurmaktan yargılamanın mümkün olmadığı, ancak sanıkların “nitelikli kasten adam öldürme ve nitelikli kasten adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılanması gerektiği belirtiliyor.
SARIKAYA’YA ELEŞTİRİ
Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, iddianameyi hazırlarken hukuka dayanmadığı iddia edilen gerekçeli kararda, “Sanıkların bu suçu işlediklerine ve bu suçu işlemek için aralarında anlaştıklarına dair herhangi bir somut delil bulunmadığı, etkin ve eksiksiz bir soruşturma yükümlülüğü yerine getirilmeden, bölgede ‘terör’ örgütü tarafından üstlenilmemiş olan daha önceki bombalama eylemlerinin güvenlik birimleri tarafından gerçekleştirildiği gibi akla ve mantığa uygun olmayan pek çok değerlendirmeler yapıldığı, bu sonuçlara ise somut delillere dayanmayan ve iddianamede bulunması hukuki açıdan uygun olmayan sadece kişisel yorumlara yer verilerek ulaşılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır” denildi. (VAN)


ÖNCEKİ HABER

Çemen grevinde duruşma günü

SONRAKİ HABER

MHP Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy görevinden istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa