11 Şubat 2010 00:00

15 yaşındaki C.E’ye 10 yıl hapis cezası

BÖLGEDE gerçekleştirilen gösterilere katıldığı ya da polise taş attığı gerekçesiyle TMK kapsamında yargılanarak ağır cezalar alan çocuklara bir yenisi daha eklendi.

Paylaş

BÖLGEDE gerçekleştirilen gösterilere katıldığı ya da polise taş attığı gerekçesiyle TMK kapsamında yargılanarak ağır cezalar alan çocuklara bir yenisi daha eklendi. Cizre’de 9 Ekim 2009’da bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle 15 yaşındaki C.E’ye 10 yıl bir ay hapis cezası verildi.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında ifade veren C.E, gösterinin olduğu gün çalıştığı dükkanı açmak için evden çıktığını, yolda gösteri yapan grupla karşılaştığını, göstericilere atılan gaz bombalarından etkilenmemek için kazağının yaka bölümü ile yüzünü kapattığını, sonrasında ise polislerin kendisini gözaltına aldığını söyledi. İddia makamı ise PKK’nin yaptığı eylem çağrısı üzerine Cizre’nin birçok mahallesinde yapılan protesto gösterilerinde güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği grup içerisinde C.E’nin de bulunduğunu savundu. Mütalaada, C.E’nin yüzünü gri renkli bir giysi ile kapatarak gizlediği, kaçmaya başladığı, kesintisiz takip sonucu yakalandığı belirtilerek, cezalandırılması istendi.
Mahkeme, C.E’yi örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘2911 sayılı Toplu Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet etmek’ suçlamasıyla toplam 10 yıl bir ay hapis cezası verdi. C.E’nin yaşı dolayısıyla cezası 5 yıl 15 gün olarak belirlendi.
Öte yandan dün Adana’da 3’ü çocuk 7 kişi tutuklandı. Yüksekova’da da 16 yaşındaki M.E. adlı çocuk tutuklandı. (DİYARBAKIR)


ÖNCEKİ HABER

Bunun sonu da Kaymaz davası gibi mi olacak?

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa