11 Şubat 2010 00:00

‘Zarar gören çiftçilerin kredi borçları ertelensin’

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketinin tarım alanlarına zararının büyük ...

Paylaş

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, aşırı yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketinin tarım alanlarına zararının büyük olduğuna dikkat çekerek, zarar gören çiftçilerin kredi ve Sosyal Güvenlik prim borçlarının faizsiz ertelenmesini istedi.
KREDİ BORÇLARI ERTELENSİN
Bayraktar, yaptığı açıklamada tarım arazilerinde oluşan maddi kayıpların en kısa sürede telafi edilmesi gerektiğinin altını çizerek, tarım arazilerinde oluşan zararların kesin sonuçlarının tespit edilebilmesi amacıyla, Ziraat Odalarının da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonlarının en kısa sürede çalışmalarını tamamlaması gerektiğini kaydetti.
Sel ve su baskını afetinin ilk defa bu yıl Tarım Sigortaları Kanunu kapsamda yer almış olduğunu belirten Bayraktar, “Sel ve su baskını teminatı çoğu ürün için 1 Ocak tarihi itibariyle başlamış, narenciye ürünleri için ise mayıs ayı itibariyle başlayacaktır. Bu yıl için çiftçilerimiz henüz sel ve su baskınına karşı sigorta yaptıramamıştır. Bu nedenle çiftçi mağduriyetlerinin önlenmesi için, 2090 sayılı Kanun’da ürün bazında görülen zararlar dikkate alınmalı, görülen zararların ödenebilmesi için gerekli bütçe oluşturulmalıdır” dedi.
Zarar gören çiftçilerin kredi ve sosyal güvenlik prim borçları faizsiz ertelenerek, ödenmesinde kolaylık sağlanması gerektiğini ifade eden Bayraktar, afetin tarımsal üretime verdiği zararların tespit edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Polis müdahalesi ceza getirdi

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa