11 Şubat 2010 00:00

Komşuda grev, hayatı durdurdu

Yunanistan’da, hükümetin ekonomik reform paketini protesto etmek amacıyla kamu çalışanlarının 24 saatlik greve gitmesi ülkede hayatı durdurdu.

Paylaş

Yunanistan’da, hükümetin ekonomik reform paketini protesto etmek amacıyla kamu çalışanlarının 24 saatlik greve gitmesi ülkede hayatı durdurdu.
Hükümetin, kamu sektöründe çalışanların primlerinde kesinti ve sosyal güvenlik sisteminde değişiklik yapma kararına karşı, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Mücadeleci İşçiler Cephesi’nin (PAME) çağrısıyla yapılan greve, vergi daireleri, sigorta, belediye, valilik, adliye, arkeolojik alan, müze, hava ve deniz yolu taşımacılığı çalışanları, doktorlar ve öğretmenler katıldı.
ADALARLA BAĞLANTI KOPTU
Grev nedeniyle devlet dairelerinde aksaklıklar yaşanırken, okullarda da dersler yapılmadı. Mahkemelerde duruşmalar ertelenirken, hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik personeli görev yaptı. Müzelerle arkeolojik alanlar da açılmadı.
Havaalanı kontrol kulesi çalışanlarının da greve katılmaları nedeniyle gece yarısından itibaren tüm uçuşlar iptal edildi. Deniz yolu çalışanlarının da grev yapması sebebiyle yolcu gemileri denize açılmazken, ana kara ile adalar arasındaki bağlantı koptu.
Demiryolu çalışanları ise gün içinde yapılacak iş durdurma eylemleriyle greve destek verdiler.
ATİNA’DA 2 MİTİNG
Yunanistan’ın başkenti Atina’da gösteri ve yürüyüşler yapıldı. ADEDY’nin Klathmonos, PAME’nin ise Sindagma meydanında miting yapması nedeniyle kent merkezi uzun süre ulaşıma kapatıldı.
ADEDY’nin mitingine katılmak üzere toplanan yerel yönetim çalışanları ile çevik kuvvet ekipleri (MAT) arasında arbede çıktığı öğrenildi.
Göstericilerin polis kordonunu aşmak istedikleri gerekçesiyle çevik kuvvet ekiplerinin gruba müdahale ettiği kaydedildi. Polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdiği olaylarda 2 kişinin yaralandığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

HÜKÜMET DEĞİŞTİ KRİZ BAKİ KALDI

Yunanistan’da önceki hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar büyük tepkiye neden olmuştu. Bu tepkinin yarattığı rüzgarı da arkasına alarak seçimi kazanan Yorgo Papandreu da bu kötü gidişe dur diyemedi.
Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Papandreu ekonomik önlemlere ilişkin açıklamasında, hükümetin öncelikli görevinin bütçe açığının kapatılması ve ekonominin kurtarılması olduğunu söylemişti. Bunlar yapılırken, en adil çözümlere gidileceğini iddia eden Papandreu, söz konusu çözümlerin elden geldiğince zayıf ve orta tabakayı korumaya yönelik olacağını kaydetmişti.
Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostantinu ise ekonomik reformlarla, başbakan, bakanlar ve milletvekilleri de dahil olmak üzere, yüksek ücret alan memurların maaşlarının dondurulması, kamuda emekliye ayrılan her 5 memura karşılık bir kişinin işe alınması, 12 bin avronun üzerindeki kazançlara yüzde 18’den başlayarak yüzde 40’a kadar varan vergiler getirilmesi, kiliseye ait mal varlıklarının da vergilendirilmesinin öngörüldüğünü belirtmişti.
Papakostantinu, Ekonomik İstikrar ve Kalkınma Programı çerçevesinde hazırlanan yeni gelir vergisi yasası ile ilgili müzakerelerin sürdüğünü, yasanın son şekliyle gelecek günlerde parlamentoya getirileceğini bildirmişti.
Yunanistan Çalışma Bakanı Andreas Loverdos ise ülkedeki ortalama emeklilik yaşının halen 61 olduğunu, bunun 2015’e kadar 2 yıl artırılmasının hedeflendiğini belirtmişti.

AB ÜLKELERİ YARDIM EDECEKMİŞ!

Ekonominin bozulmasında büyük katkısı olan politikaların mimarı olan Avrupa hükümetleri, Yunanistan’a yardım konusunda prensipte uzlaştı.
Alman koalisyon hükümetinden bir yetkili, Avrupa hükümetlerinin, zor durumdaki Avro Bölgesi üyesi Yunanistan’’a yardım için prensipte anlaştığını ve çok çeşitli seçeneklerin düşünüldüğünü belirterek, “Avro Bölgesi içinde Yunanistan’a yardım kararı prensipte alındı” dedi.
Avrupa Birliği’nin (AB) Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Joaquin Almunia da Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, “Avrupa liderlerinin, Yunan otoritelerine şu anki çabalarının karşılığında, bizden destek alacaklarını söylemelerini istiyorum” dedi. Bu desteğin karşılıksız olmayacağını, bunun daha fazla dengesizlik ve krizin temeli olacağını ifade eden Almunia, sorumluluklarını karşılayacak açık bütçe taahhütleri karşılığında Yunanistan’ı destekleyecek enstrümanlara sahip olduklarını kaydetti.
Almunia, Yunanistan’ın sorunlarının Avro Bölgesi için ortak bir endişe olduğunu, İspanya ve Portekiz’in de benzer sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu ifade ederek, Yunanistan’ın yaşadığına benzer sorunların Avro Bölgesi’nin diğer alanlarına da yayılma riski bulunduğunu söyledi.
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Afganistan işgalinin adı ‘silahlı çatışma’ oldu

SONRAKİ HABER

ÖZGÜRLÜKLER

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...