11 Şubat 2010 05:00

4-c’de onursuz yaşamaktansa...

TEKEL işçilerinin direnişi 58, açlık grevi 6. gününü geride bırakırken, işçilere destek ziyaretleri de sürdü.

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişi 58, açlık grevi 6. gününü geride bırakırken, işçilere destek ziyaretleri de sürdü. Rahatsızlandığı için bırakanlar dışında 90 işçinin açlık grevi 6. gününü doldurdu. Oldukça halsiz olan açlık grevindeki işçiler yine de kararlı; “Çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için direnmek zorundayız” diyorlar.
TEKEL işçilerinden, süresiz açlık grevine başlayan 142’sinin 90’ı açlık grevini sürdürdü. Rahatsızlandıkları için doktorların tavsiyesi ile bir kısım işçi ise açlık grevini bıraktı. Bazı işçilerin açlık grevi 8. gününü tamamladı. Revirde devam eden açlık grevinden görüntü alınmasına, dün yine bir saat kadar izin verildi. Oldukça halsiz oldukları gözlenen işçiler konuşmamayı tercih ederken, konuşanlar da tüm zorluklara rağmen “kararlı” olduklarını söylediler. “Çocuklarımızın yüzüne bakabilmek, onların geleceği için direnmek zorundayız” diyen işçiler, “4-c’de onursuz yaşamaktansa, onurlarıyla ölmeyi tercih edeceklerini” de ifade ettiler.
Bu arada rahatsızlanan işçilerin, ambulanslarla hastaneye kaldırılmaları devam etti. Bazı işçiler, doktorların tavsiyesine uyup açlık grevini bitirirken, diğerleri süresiz açlık grevine devam ediyor.
BAHAR GİBİ HAVA
Ankara’nın çetin soğuğunun biraz kırıldığı dün, TEKEL işçileri çadırlarında kahvaltılarını yapıp gazetelerini okudular. Güneşli havaya rağmen yine de soğuk olması nedeniyle yakılan sobalardan çıkan dumanlar, etrafı nefes alamaz duruma getirirken, işçiler bu ortama artık alıştıklarını ifade ediyorlar. Bazı işçiler, odunları kırıp, daha soğuk havalar için bir kenara istiflerken, bazıları “Aslan oturduğu yerden belli olur” diyerek çevrelerini süpürdü, temizlik yaptılar. Kendi aralarında “Bakmayın burada böyle, memlekette kazak erkeğiz. Bak bu da ağa” diye takılan işçiler, neşeyi de elden bırakmadılar.
ODUN GETİREN ARAÇLARA CEZA
Öte yandan, polis, işçilere odun getiren araçlara göz açtırmıyor. Başlangıçta araçlar işçilerin bulunduğu sokağa kadar yanaşıp odunları boşaltırken, polislerin kestiği yüklü cezalar nedeniyle araçlar kilometrelerce uzakta durup odunları boşaltınca, işçilere bir de odun yüklenip taşımak düştü.
Bu da yetmezmiş gibi işçilerin bir kısmının çadırlarındaki elektrikler de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihbarı ile kesildi. Daha önce sokak lambasından elektrik alan çadırlar, bir günlük karanlıkta kalmanın ardından Türk-İş’ten ve çevredeki esnaftan çekilen elektrikle yeniden aydınlandı.
VEKİLLERDEN DESTEK
İşçileri Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri ziyaret ederek, tek tek gezdikleri çadırlarda “Yanınızdayız” mesajı verdiler. BDP grup başkan vekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız ile milletvekilleri Akın Birdal, Osman Özçelik ve Ufuk Uras’ın katıldığı ziyarette, milletvekilleri çadırlarda işçileri ziyaret edip sohbet ettiler.
Saadet Partisi genel başkan yardımcıları Şeref Malkoç ve Ertan Yülek de TEKEL işçilerini ziyaret ettiler. Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türkel’le görüşen Malkoç, eylemin son durumuna ilişkin bilgi aldı. SP’liler, yanlarında getirdikleri 600 battaniyeyi işçilere verdiler.
İşçileri, Türk Diş Hekimleri Birliği üyeleri ile Marmaray işçileri de ziyaret ederek destek verdiler. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

TEKEL’in kadın işçileri Erdoğan’larla görüştü

SONRAKİ HABER

Yasa geri çekildi; Hong Kong’da protestolar sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa