11 Şubat 2010 00:00

TEKEL işçileri: ‘Yalanlara karnımız tok’

TEKEL işçileri, yaptıkları eylemlerle kararlılıklarını dosta düşmana gösteriyorlar.

Paylaş

TEKEL işçileri, yaptıkları eylemlerle kararlılıklarını dosta düşmana gösteriyorlar. Her akşam bir şube adına yapılan yürüyüş ve basın açıklamasının ikincisi Adıyaman Şube tarafından organize edildi.
Önceki akşam Türk-İş önünden yürüyen işçiler, fabrikaların kapatılmasının sadece kendilerini değil, tütün üreticileri sefalete sürüklediğine dikkat çektiler. İşçiler, hükümete “Yalanlara karnımız tok. Asıl ihanet özelleştirmedir” dediler.
Tek Gıda-İş’in her akşam Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirme kararı aldığı eylemi önceki gün Adıyaman Şube gerçekleştirdi. Yağmura rağmen kararlılıklarını gösteren TEKEL işçilerine, Harb-İş Başkanlar Kurulu üyeleri de destek verdi.
Eylemde, “TEKEL işçilerinin eylemine provokatörler karıştı” diyen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da sık sık protesto edildi.
Eylemde konuşan Adıyaman Şube Sekreteri Rıza Aslan, sadece kendileri için değil geldikleri bölgelerdeki 41 bin tütün üreticisinin ailesi için de kavgayı sürdürdüklerini söyledi. Tütün üreticilerinin tütünden başka geçim kaynakları olmadığına dikkat çeken Aslan, hükümete “Üç günlük saltanatınız için bizi ateşe attınız” diye seslendi.
Harb-İş Genel Başkanı Ahmet Kalfa da işçilere seslendi. TEKEL işçilerinin şimdiden işçi sınıfı tarihinde yeni bir sayfa açtığını belirten Kalfa, TEKEL direnişinin yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.
Açıklamanın ardından işçiler ve Harb-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş önüne yürüdü. İşçiler, yürüyüş boyunca direnişlerine destek veren Sakarya esnafını sloganlarla selamladılar. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

HAYATIN İÇİNDEN

SONRAKİ HABER

Erdoğan'dan İmamoğlu'ya gözdağı: Başkanlığı düşecektir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa