12 Şubat 2010 00:00

TEKEL İŞÇİSİ ‘GENEL GREV’ DİYOR

TEKEL işçileri, konfederasyonların bugün yapacağı toplantıdan genel grev kararı çıkmasını bekliyor.

Paylaş

TEKEL işçileri, konfederasyonların bugün yapacağı toplantıdan genel grev kararı çıkmasını bekliyor. “Ne karar alınırsa alınsın, alınan kararların arkasında dursunlar” diyen işçiler, Hak-İş’in toplantıya katılmayacak olmasına de tepkili.
Adıyaman’dan gelen Ali Durmaz, bugün yapılacak toplantıdan işçi hareketini daha ileri noktalara taşıyacak ve mücadelelerini başarıya ulaştıracak bir karar çıkması gerektiğini vurguladı. Bunun için genel grev ve genel direnişin örgütlenmesinin önemli olduğunu belirten Durmaz, sendikaların şimdiden genel grev için en alttan çalışmaya başlaması gerektiğini söyledi. Hazırlıkların yetersiz olması nedeniyle 4 Şubat’ta yapılan dayanışma grevinin beklentilerini karşılayamadığını anlatan Durmaz, konfederasyonların hareketi daha da ilerletecek kararlar alması gerektiğinin altını çizdi.
‘KARARLARIN ARKASINDA DURSUNLAR’
Manisa’dan Mehmet Akın da, TEKEL işçisinin kanı canı pahasına da olsa kazanmadan dönmeyeceğinin artık görüldüğünü belirterek, sendikalara “Artık Başbakan’ın şivesiyle konuşmak lazım” diye seslendi.
Konfederasyonların aldığı kararın arkasında durmasını isteyen Akın, alınan kararların bazı konfederasyonlar tarafından çeşitli gerekçelerle uygulanmamasını eleştirdi.
Samsun’dan Mehtap Kölemen de, bugün yapılacak toplantıdan alınacak kararların TEKEL işçileri için önemine dikkat çekerek, konfederasyonların da buna uygun kararlar alması gerektiğini bildirdi. Bazı sendikacıların “Genel grev ülke ekonomisini zora sokar” yönünde açıklamaları olduğunu belirten Kölemen, “Biz kimseye zarar vermiyoruz. İsteriz ki genel grev yapılmadan sorunlarımız çözülsün. Ama biz işçilere sorarsanız, sesimizi daha iyi duyurabilmek ve hükümete gerekli uyarıyı yapmak için genel grev yapılmalı” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu
ÖNCEKİ HABER

Başbakan işçileri yine tehdit etmiş!

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa