12 Şubat 2010 00:00

GERÇEK

Beş konfederasyon bugün bir “durum değerlendirmesi” yapacak.

Paylaş

Beş konfederasyon bugün bir “durum değerlendirmesi” yapacak.
Başbakan, sadece Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yla görüşmeyi(*) kabul ederek, hem diğer konfederasyon yöneticilerine nasıl baktığını göstermiş hem de konfederasyon yöneticileri arasında ayrım yaparak, aralarına nifak sokmayı amaçlamıştır.
Ancak artık, iki ay önce; “Ankara’dakiler bizim durumumuzu bilmedikleri için çare bulmuyorlar. Gidip derdimizi anlatalım da hükümetimiz, başbakanımız derdimize bir çare bulsun!” diyen işçiler değildir. Geçen iki ay içinde TEKEL işçileri, mücadele içinde olgunlaşmış, dostlarını düşmanlarını ayırma konusunda gözleri açılmıştır. Onun için de Başbakan ve hükümetin bölme manevralarına, yalan ve karalamalarına gereken yanıtı, birliklerini sağlamlaştırarak, aynı zamanda gerekli sözlerle, sendikalarının ya da kendi ağızlarından vermektedirler. Aynı biçimde TEKEL işçileri, artık konfederasyon ve sendika yöneticilerinin de ağızlarından çıkan sözlerin “şifrelerini” de çözmekte; “aslında ne demek istediklerini” anlamaktadırlar.
Daha dün başbakanların, iktidar ve muhalefet politikacılarının her dediğinde keramet arayan TEKEL işçileri, bugün kırk yıllık politikacı gibi, sermaye sözcülerine gereken her yanıtı anında vermektedirler. Üstelik de, ne gereksiz olarak lafı uzatarak ne de her yöne çekilecek biçimde düşüncelerini esneterek... Çoğu zaman kendi özeleştirilirini de yaparak bunu yapmaktadırlar.
Üstelik işçilerin görüşlerini eğip bükmeden söylemeleri, aydınları ve basında az çok emek kaygısı güden gazetecileri de olumlu etkilemektedir. Evrensel’i ve Hayat Televizyonu’nu düzenli izleyenler, sermaye basınında emekten yana tutum alan gazetecileri okuyan herkes, bu değişimi görmektedir.
Hükümeti asıl rahatsız eden de işçilerin olup bitene artık dün olduğundan başka bir gözle, sınıfın gözüyle bakmaya başlamalarıdır. Herhalde hükümet ve sermaye sözcüleri de; “Ya bütün işçiler, emekçiler olup bitene, şimdi TEKEL işçisinin baktığı gözle bakarsa halimiz nice olur; bu anlı şanlı partilerimiz çadır kuracak kadar bir kalabalık bulamazlar etrafında” diye düşünmektedirler.
Hükümet ve yandaşlarının, sermayenin çeşitli türden temsilcilerinin TEKEL işçilerine karşı durmalarının, onları mutlaka yenilgiye uğratmak istemelerinin en önemli nedenlerinden birisi de bu olmalı.
Yarın toplanacak olan konfederasyon yöneticileri de umulur ki, bütün bu olup bitenlerden öğrenmiş; hükümetin, Başbakan’ın kimlerin ağzından konuştuğu ve kimlerin çıkarı için çalıştığı konusunda açık bir fikre varmışlardır!
Bugün toplanacak konfederasyon yöneticilerinden, TEKEL işçilerinin ve emekçilerin ileri kesimlerinin, emek mücadelesinin ilerlemesinden yana tutum alan kamuoyunun beklediği; sermaye ve hükümetinin, emekçilerin talepleri konusundaki direncini kıracak genişlikte ve etkilikte eylemler için karar almalarıdır. Çünkü artık; 4 Şubat ve öncesinin gerisine düşülemez! Düşülürse, hükümet üstünde yeterli baskı sağlanamaz.
Ancak 4 Şubat’ın daha ilerisine geçmek için de alınan kararların arkasında durmak ve bunları gerekli etkinlikte uygulamak gerekmektedir. Bu yüzden de gerek konfederasyonlara gerekse bu kararları uygulamada birinci dereceden sorumlu olacak şubeler ve işyeri sendika temsilciliklerine kadar herkese görev düştüğü açıktır. Dahası, son günlerde işyerlerinde ortaya çıkan “TEKEL İşçileriyle Dayanışma Komiteleri”nin de artık dayanışmayı eylemle de göstermeleri gerekecektir. Bu elbette, sadece fabrikalar ve hizmet birimleri için değil; okullar, emekçi semtleri için de aynı ölçüde geçerlidir. Çünkü konfederasyonların alacağı kararlar, sadece kendi üyeleri için değil; tüm emeği ile geçinenler için geçerli olacaktır, olmalıdır!

(*) Hükümet ve aracılarla görüşmeler de artık; ancak mücadele ilerledikçe ve karşı taraf yeni teklif getirirse anlamlı olacaktır, yoksa konfederasyonlardan gelen ha bire “görüşelim” teklifleri, karşı tarafın oyalama taktiğine hizmet etmektedir.
İ. Sabri Durmaz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerçekleri ortaya çıkarın

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa