12 Şubat 2010 00:00

Gerçekleri ortaya çıkarın

Faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybeden aileler, cinayetlerin sorumlularının bulunması, geçmişle yüzleşilmesi taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdılar.

Paylaş

Faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybeden aileler, cinayetlerin sorumlularının bulunması, geçmişle yüzleşilmesi taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdılar. MHP dışında Meclis’teki tüm partilerin temsilcileriyle görüşen aileler, “artık fotoğrafı çok net görünmeye başlayan bu hukuk dışılığın sona erdirilmesini ve faili meçhul cinayetlerde zamanaşımının kaldırılmasını” istediler.
HUKUK İSTEDİLER
Ailelerin ilk görüşmesi AKP grup başkan vekilleri Bekir Bozdağ ile Ayşenur Bahçekapılı’yla oldu. Sadece görüntü alınmasına izin verilen görüşmede, aileler ortak imza altına aldıkları bir de dilekçe ilettiler. “TBMM’ye acılarımızı getirmek istemedik, onlar bizim mahrem alanımız” diyen aileler, dilekçelerinde “hukuk” talep ettiler. “Meclis’in çatısı altında yüzleşmemiz gerek. Hepimiz tanıklığımızı getirmeliyiz, hep birlikte sorabilmeli, cevaplayabilmeliyiz” diyen aileler, bunun hepsi için bir yurttaş sorumluluğu olduğunu ifade ettiler.
EMİR KOMUTA ZİNCİRİNE ULAŞILMADIKÇA
“Cinayetlerin ardındaki örgütlenmeler ortaya çıkarılmadıkça bu tür suçların tekrar tekrar işlendiğini edindiğimiz tecrübelerden biliyoruz” diyen aileler, “artık fotoğrafı çok net görünmeye başlayan bu hukuk dışılığın sona erdirilmesi talebiyle geldiklerini” ifade ettiler. “Emir komuta zincirine ulaşılmadıkça; geride kalan, kaçan, kaçırılan, korunan, gizlenen tüm suçlulara ulaşılmadıkça, bu cinayet dosyalarının kapanmış sayılmayacağının” altını çizen aileler, “bu aydınlatma yolunda sorumlulukla yürüdüğü için 32 yıl önce katledilen Savcı Doğan Öz’ün raporundaki, ‘Durumu bütün açıklığı ve açılığı ile sunmak’ sözünü” hatırlattılar.
MUHALEFET Mİ İKTİDAR MI?
Aileleri dinleyen AKP Grup Başkan Vekili Bozdağ ise iktidar değil muhalefet partisi grup başkan vekili gibi konuştu. Edindiğimiz bilgilere göre Bozdağ, bu talepleri Başbakan’a ileteceğini ama kurulacak komisyonun etkin çalışması için içtüzük değişikliği gerektiğini söyledi. Metin Göktepe ve birkaç komisyon örneği veren Bozdağ, şimdiye kadar komisyonlar oluşturulduğunu, ancak raflarda kaldığını söyledi.
NET KONUŞMADI
Siyasi cinayetlerde zamanaşımının kaldırılması için çalışma yapılması gerektiğini belirten Bozdağ, BM’nin bu konudaki bir anlaşmasına atıfta bulunarak, “Türkiye o anlaşmaya taraf olursa sorun ortadan kalkar” dedi. Ancak Bozdağ, bu anlaşmaya taraf olmak için girişimleri olup olmadığına açıklık getirmedi. Bozdağ, “Karanlık olayların aydınlatılmasını biz de istiyoruz” demekle yetindi.
(Ankara/EVRENSEL)

ZEFER ÜSKÜL: ACI BİR TABLO!

Ailelerin ikinci durağı Meclis İnsan Hakları Komisyonu oldu. Komisyon Başkanı Zafer Üskül’le görüşmenin ardından açıklama yapan Üskül, “duygusal bir karşılaşma olduğunu” söyledi. “Bugün komisyona gelen kişilerin yakınlarından hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından ihlal edildiğini, hangilerinin yaşam hakkının devlet tarafından koruma altına alınmadığını söylemenin çok kolay olmadığını” ileri süren Üskül, “Çünkü, bu cinayetler aydınlatılamadı. Ama devletin bu iki yönlü görevlerini, her iki yönden de yerine getiremediğini söylemek mümkün” dedi.
Bu insanların adalet duygularının zedelendiğini belirten Üskül, adalet duygusunun zedelenmesinden daha kötü bir şey olabileceğini düşünemediğini söyledi. Üskül, Hrant Dink cinayetinin çözülmesi gerektiğini belirterek, bu konuda sorumluluğu olanları sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. Üskül, bu siyasi cinayetlerin faili meçhul kalmaması için Meclis’in üzerine düşeni yapması gerektiği konusundaki talebi desteklediğini ve bu konuda Meclis araştırması açılması talebiyle hazırlanacak önergeyi imzalamak istediğini bildirdi.

‘DAHA BÜYÜK BİR AİLE OLMAK İSTEMİYORUZ’

Hrant İçin Adalet Platformu, Dink cinayeti davası öncesi kararlı bir eyleme imza atmıştı. Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Sabahattin Ali, Doğan Öz, Kemal Türkler, Metin Göktepe gibi saldırlar sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınları, Dink davasının görüldüğü duruşma öncesi Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelerek, “Daha büyük bir aile olmak istemiyoruz” mesajı vermişti.

GÖRÜŞMELERE KATILAN AİLELER

Sezen Öz, Özge Mumcu, Bengi Heval Öz, Deniz Tütengil, Nükhet İpekçi, Canan Kaftancıoğlu, Cüneyt Cebenoyan, Zeynep Altıok, Eren Aysan, Gül Erdost, Filiz Ali, Ülker Ayçil Yurdakul, Bilge Emeç, Meryem Göktepe, Dicle Anter, Abit Dursun ve Nilgün Türkler Soykan.
ÖNCEKİ HABER

BAŞBAKAN SANATÇILARA AÇILINCA!

SONRAKİ HABER

İHD Eş Başkanı Eren Keskin: Nadira Kadirova’nın dosyası kapatılmak isteniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa