12 Şubat 2010 00:00

Hukukçular Başbakan’a 4-c’yi anlatacak

ÇAĞDAŞ Avukatlar Grubu (ÇAG), Başbakan Erdoğan’a 4-c’yi anlatacak.

Paylaş

ÇAĞDAŞ Avukatlar Grubu (ÇAG), Başbakan Erdoğan’a 4-c’yi anlatacak. TEKEL işçilerini ziyaret etmek için bugün İstanbul’dan Ankara’ya giden ÇAG üyesi onlarca hukukçu, TEKEL işçilerinin mücadelesinde her zaman yanlarında olduklarını belirtecek.
İstanbul Barosu’nda dün yapılan basın toplantısına Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Özsever, Tek Gıda-İş İstanbul 10 No’lu Şube Başkanı Muzaffer Dilek, Basın-İş Sendika Uzmanı Yıldız Koç, ÇAG üyesi Av. Mehmet Ümit Erdem, yazar Vedat Türkali, tiyatro oyuncusu Erkan Can ve çok sayıda hukukçu, aydın ve sanatçı katıldı.
4-c ile ilgili yapılan sunumda, 4-c’nin AKP Hükümeti tarafından, özelleştirme sonucu mağdur olan işçilere ‘bir lütuf’ olarak sunulduğu vurgulandı. Geçmişte mevsimlik, geçici işler için kullanılan 4-c kısaca özetlendi: özlük hakkı yok, sendikalara üye olmak yok, fazla mesai yok, bir sonraki yıl için iş güvenliği yok, çalışma yılda 4-11 ay arası, bu süreler dışında sosyal güvence ve maaş yok.
90 yaşını geçen Vedat Türkali de TEKEL işçilerini selamlarken, kulaklarının ağır işittiğini hatırlattı: “TEKEL’i izliyorum televizyondan. Pek anlamıyorum, ama biliyorum ki haklılar. Aşağı yukarı 70 yıldır bu kavganın içerisindeyim. Bu kavga bitmez, bu bela gitmez. Ufak tefek ayrıntılara düşmeden birlikte olmalıyız. Hani islam yoluydu yolunuz? İslam ne der biliyor musunuz, emekçinin hakkını ver.” ÇAG üyesi avukatlar, TEKEL işçilerine destek vermek için bugün Ankara’ya gidecek. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Mersin’den destek sürecek

SONRAKİ HABER

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: Adli yıl açılışı önemli diyalog zemini

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa