12 Şubat 2010 00:00

Mesele sadece katsayı değil!

EĞİTİM Sen, eğitim sistemindeki sıkıntıların farklı katsayı uygulamasının sona ermesiyle son bulmayacağına dikkat çekti.

Paylaş

EĞİTİM Sen, eğitim sistemindeki sıkıntıların farklı katsayı uygulamasının sona ermesiyle son bulmayacağına dikkat çekti. Sendika, asıl sorunun eğitimin niteliksizleşmesi, ticarileşme ve antidemokratik tutumlarda yattığına dikkat çekti.
Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç dün yaptığı yazılı açıklamada, YÖK’ün farklı katsayı uygulamasına son vererek eşitliği sağlamış olduğu yönündeki iddiasının bir yanılsama olduğunu dile getirdi. Kılıç, YÖK’ün, yükseköğretimde piyasalaşmaya hız vererek eğitim eşitsizliğini derinleştirdiğini; demokratik, özerk ve bilimsel bir üniversite sistemini ortadan kaldırdığını ifade etti. Eşitsizliğin temel kaynağını oluşturan üniversiteye giriş sınavı, üniversiteye girişin zorunlu kapısı olan dershane sektörü ve mesleki eğitimin niteliğini düşüren devasa sorunların hâlâ varlığını sürdürdüğünü belirten Kılıç, böyle bir durumda katsayı düzenlemesi ile eşitsizliğin ortadan kaldırıldığını söylemenin doğru olmadığını ifade etti.
Kılıç, eğitim sisteminin baştan aşağı yeniden yapılandırılması gerektiğini ve mesleki-teknik eğitimin sorunlarının bilimsel bir perspektifle çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Kesintisiz zorunlu eğitimin, 3 yıl okul öncesi, 9 yıl temel eğitim ve 4 yıl çok amaçlı lise olmak üzere 16 yıla çıkartılması gerektiğini belirten Kılıç, YÖK’ün kaldırılmasını talep etti. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CEM GARİPOĞLU’NUN YARGILANDIĞI DAVA BAŞLADI

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...