12 Şubat 2010 00:00

Madde bağımlıları sokağa atılıyor

İzmir’de alkol ve madde bağımlılığı sorunu olanlara ücretsiz hizmet veren merkez, taşeron firmaya bağlı olarak çalışan personelin ücretinin yatırılmaması nedeniyle yataklı bölümünün kapısına kilit vurdu.

Paylaş

İzmir’de alkol ve madde bağımlılığı sorunu olanlara ücretsiz hizmet veren merkez, taşeron firmaya bağlı olarak çalışan personelin ücretinin yatırılmaması nedeniyle yataklı bölümünün kapısına kilit vurdu.
T.C. Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol, Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM), yedi yıldır 18 yaş altındaki alkol ve madde bağımlılarına polikinik ve yataklı tedavi hizmeti veriyordu. Merkez, 1 Ocak 2010 tarihinden bu yana yatılı hizmet veremez duruma geldi. Mevcut hastalar taburcu edildi.
Türkiye’de benzer şekilde hizmet veren üç kurumdan biri olan ve Örnekköy’de bulunan EGEBAM, İzmir Valiliği’nin öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, SHÇEK ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir araya gelmesiyle kurulmuştu.
Konu ile ilgili olarak SES İzmir Şubesi’nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Ergün Demir, EGEBAM’ın yapısı itibariyle, oluşturulmaya çalışılan sağlık sistemine uygun olarak gelir getiren bir kurum olmadığı için göz ardı edildiğini belirtti.
Oysa ülkemizde ekonomik krizin de etkisiyle hızla artan işsizlik ve yoksulluğun alkol ve madde bağımlılığını da artırıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Demir, bu tür merkezlerin toplum sağlığı açısında vazgeçilmez öneme sahip olduğunu vurguladı. Demir, EGEBAM’ın kuruluşunda yer alan bütün kurumlara, sorunun çözülmesi için başvuruda bulunduklarını belirterek, acilen adım atılmasını istedi. DEÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Halis Ulaş da, ülkedeki yatak sayısı zaten azken, sağlıkta dönüşüm programının bir sonucu olarak var olan yatakları da kullanamamak gibi bir sorunla karşılaşıldığına dikkat çekti. Alkol ve madde bağımlılarının tedavisinin toplam sağlığı açısından çok önemli olduğunu dile getiren Ulaş, yapılan anketlere göre İzmir’in madde bağımlılığı açısından riskli illerden birisi olduğunu ve EGEBAM’ın işlevinin çok önemli olduğunu vurguladı. (İzmir/EVRENSEL)


ÖNCEKİ HABER

Bandırma’da vatandaşlar çeşmelere akın etti

SONRAKİ HABER

Lübnan'da eylemlere güvenlik güçlerinin saldırısında onlarca kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa