12 Şubat 2010 00:00

BU DAVA BİTMEZ

Adana’da 2006 Newroz Tertip Komitesi üyeleri, yargılandıkları ‘Newroz davası’nın karara bağlanmasının ardından şimdi de ‘DTP’nin kapatılmasına neden oldukları’ için yargılanıyorlar.

Paylaş

Adana’da 2006 Newroz Tertip Komitesi üyeleri, yargılandıkları ‘Newroz davası’nın karara bağlanmasının ardından şimdi de ‘DTP’nin kapatılmasına neden oldukları’ için yargılanıyorlar. Eylem ve beyanlarıyla DTP’nin kapatılmasına neden olduğu öne sürülen kişilerden biri ise Emek Partisi Genel Yönetim Kurulu üyesi. Bu durum, davanın ciddiyetine ilişkin yeterli ipucu veriyor.
2007, 2008 ve 2009 Newrozlarına açılan davalar sonuçlanırken, 2006 Newroz Tertip Komitesi üyeleri, mahkemelerden bir türlü kurtulamadı. 2006 Newroz Tertip Komitesi üyeleri, DTP Adana il ve ilçe yöneticileri ile Emek Partisi GYK Üyesi Halil İmrek’in de aralarında bulunduğu 16 kişiye açılan davanın ilk duruşması dün görüldü. Duruşmaya, Halil İmrek ve DTP’de o dönem yöneticilik yapmış Mehmet Arslan, Ferit Datlı, Ferdi Sönmez ve Ziya Aydemir ile sanık avukatları Sevil Aracı ve Vedat Özkan katıldı.
EMEP YÖNETİCİSİ DE YARGILANIYOR
Emek Partisi GYK Üyesi Halil İmrek de DTP üyesi olmadığını, üyesi olmadığı bir partinin kapatılmasına sebebiyet vermesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Anayasa Mahkemesi’nin DTP’ye açtığı kapatma davasında da isminin yer aldığını hatırlatan İmrek, avukatları aracılığı ile yaptığı itiraz sonucu isminin yanlışlıkla yer aldığına dair karar çıktığını söyledi. 2000 yılından beri Adana’da Emek Partisi il yöneticiliği yaptığını aktaran İmrek, Emek Partisi olarak DTP ve diğer siyasi partilerle ortak etkinlikler yaptıklarını, ancak DTP üyesi olmadığını, kayıtlarda da bunun anlaşılacağını söyledi. Duruşmada ifade veren DTP il ve ilçe yöneticileri de, DTP’nin kuruluş döneminde 2.3 aylık bir yöneticilik yaptıklarını ve yasadışı herhangi bir eylem ve etkinliğe katılmadıklarını belirttiler.
DAVA ÜSTÜNE DAVA
İmrek’in avukatı Sevil Aracı da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı mütalaada, ‘partinin kapatılmasına neden olan isimler belirtilirken Halil İmrek’in isminin yanlışlıkla yer aldığının’ belirtildiğini söyledi. Aracı, DTP’nin kapatılma davasında müvekkilinin isminin Newroz’dan dolayı yer almış olacağını hatırlatarak, Newroz davası görülüp karara bağlandığından, davanın reddini talep etti. Diğer sanık avukatı Vedat Özkan ise suçtan suç üretildiğini ve müvekkillerinin mağdur edildiğini söyledi. Özkan, suç olarak görülen fiillerden müvekkillerinin zaten yargılandığını, bütün bu yargılanmaların toplanıp DTP’nin kapatılma nedeni sayılıp yeni bir dava açılmasının anlaşılmaz olduğunu vurguladı. Özkan, “Anayasa Mahkemesi’nin DTP’ye açtığı dava sonuçlanmıştır. Gerekçeli karar istenirse müvekkillerimizin DTP’nin kapatılmasına neden olmadığı görülür” dedi. Duruşma, Anayasa Mahkemesi’nde DTP’nin kapatılma kararının gerekçesinin istenilmesi, sanıkların daha önce yargılandığı 6. ve 7. Ağır Ceza Mahkemeleri kararlarının istenilmesi ve duruşmaya gelmeyen sanıkların zorla getirilmeleri için 1 Haziran 2010 tarihine ertelendi. (Adana/EVRENSEL)

BU NASIL ADALET

ADANA 6. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Avrupa’ya çıkış yıl dönümü olan 9 Ekim 2008’de yapılan gösterilere katılan 3’ü çocuk 7 kişiye 37 yıl 6 ay hapis cezası verdi. İddianamede, ‘Kesin delil yok ama eyleme katıldılar’ denmesi ise dikkat çekti. Mahkeme, açıkça delil olmadığını, fakat atılı suçların bu kişiler tarafından işlenmiş olduğuna kanaat getirildiğini belirtti.
Mersin’in Tarsus ilçesinde düzenlenen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle Servet Bozat, Coşkun Altın, Yayha Yel, Nafiz Bayrak, M.K, S.K, ve F.E. hakkında açılan davanın Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında, 16 aydır tutuklu bulunan 2’ü çocuk 7 kişiye 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Mahkeme, M.K, S.K. ve F.E’nin yaşlarının 18’den küçük olması nedeniyle cezaları 4’er yıl 2’şer aya indirdi.
DELİL YOK AMA...
Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede yer alan ifadeler ise ne kadar adil bir yargılama yapıldığını gözler önüne serdi. İşte iddianamedeki o çarpıcı bölüm: “Her ne kadar mala zarar verme, kasten yaralama, patlayıcı madde bulundurma, kundaklama eylemlerini şüphelilerin işlediği kesin delillerle saptanmamış ise de tüm şüphelilerin bahsi geçen korsan gösteri eylemlerine katıldıklarının teknik delillerle sabit olduğu, eylemlerin korsan gösteriye katılanlar tarafından işlenmiş olması gözetildiğinde, şüphelilerin atılı suçları işlediği kanaatine varılmıştır.” (ADANA)
Serap Yurtman
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TOKİ’nin taşeronu işçinin parasını ödemiyor

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...