12 Şubat 2010 00:00

TOKİ’nin taşeronu işçinin parasını ödemiyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve taşeron sistemi mağdur etmeye devam ediyor.

Paylaş

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve taşeron sistemi mağdur etmeye devam ediyor. Gaziantep’te TOKİ’nin yaptırdığı Beylerbeyi 2. Etap Konutları’nda çalışan ve 6 ay önce işi bitirip teslim eden işçiler, paralarını alamıyor. TOKİ’den ihaleyi alan Fatih Petrol isimli taşeron firma patronu ise parasını isteyen işçileri tehdit ediyor.
ŞİRKET İŞÇİNİN PARASINI GASP ETTİ
Gaziantep Beykent TOKİ’de çalışan işçilerin parası ödenmiyor. Fatih Petrol isimli taşeron şirket, alçı ve boya gibi ince işleri yaptırdığı alt taşeronuna altı ay önce işi teslim almasına rağmen ödeme yapmıyor. Parayı alamayan alt taşeron da Urfa’dan toplayıp getirdiği ve üç yıl beraber çalıştıkları işçilerin parasını veremiyor. Sedat Arık isimli alt taşeron, yanında 40 işçinin çalıştığını, 6 ay önce işi bitirip teslim ettiklerini, ancak Fatih Petrol isimli büyük taşeronun parasını eksik verdiğini söylüyor. Fatih Petrol’den 180 bin TL alacağı olduğunu söyleyen Arık, Fatih Petrol patronunun kendilerini oyaladığını, en son ‘Size para falan yok’ demesi üzerine kendisinin de “Basını çağırıp haber yapacağız” dediğinde de “Böyle bir şey yaparsan Urfa’ya giremezsin” diyerek tehdit ettiğini söyledi.
VURGUN DÜZENİ
İşçilerden Mustafa Ercan, üç yıl inşaatta çalıştığını, 1500 TL alacağı olduğunu, ancak kendi işvereninin Fatih Petrol’den para alamadığı için kendilerine ödeme yapılmadığını söyledi. “Bu sorun Türkiye’deki vurgun düzeninden kaynaklanıyor” diyen Mustafa Ercan, TOKİ’nin devlet kuruluşu olduğunu hatırlatarak, sorumluluğun devlete ait olduğunu belirtiyor. 8 bin TL alacağı olduğunu belirten Rüştü Taş isimli işçi de çalışmak için Urfa’dan geldiğini söyleyerek, emeklerinin karşılığını istedi. Yıllarca naylon çadırlarda yatıp kalktıklarını, sigortasız çalıştırıldıklarını, ifade eden işçiler, işi bitirmelerine rağmen altı aydır alamadıkları paralarının bir an önce ödenmesini istiyorlar.
FATİH PETROL’ÜN İLK İCRAATI DEĞİL
TOKİ’den ihaleyi alan ve paralarını ödemeyerek alt taşeronları ve işçileri mağdur eden Fatih Petrol isimli şirketin bu ilk icraatı da değil. Yaklaşık 2.5 yıl önce yine BEYKENT TOKİ 2. Etap inşaatında çalışan işçiler, Fatih Petrol’ün paralarını ödememesi nedeniyle eylem yapmışlar, iş bırakmışlardı. O dönem de gazetemizde haber yaptığımız olayda, Fatih Petrol’ün sahibi muhabirlerimizin yanında paralarını isteyen işçileri ve taşeronları tehdit etmişti. Görünen o ki, aradan geçen sürede ne Fatih Petrol patronu tavrını değiştirmiş ne de TOKİ yönetimi basında yansıyan bu olaydan rahatsız olmuş.
(Gaziantep/EVRENSEL)

TOKİ’DE İŞLER BÖYLE YÜRÜYOR
TOKİ, ihale yoluyla işi bir müteahhit firmaya veriyor. Sonra bu firma işi taşeron şirkete devrediyor. Taşeron şirket daha küçük başka şirketlere, onlar da başkalarına... En alttaki taşeron şirketin sigortasız işçi çalıştırarak, malzemeden çalarak ve benzeri yöntemlerle üç kuruşa mal ettiği iş, aradaki taşeronların kârı üstüne eklenince devlete trilyonlara mal oluyor. Taşeron sisteminin zararı bununla da kalmıyor. Devletten ödeneğini alan büyük taşeron, alttaki taşeronlara para vermeyince, onlar da çalıştırdıkları işçiye para ödemiyor. Böylece “Devlet işidir, sağlamdır” diye memleketlerinden kalkıp gurbete gelen ve TOKİ inşaatında çalışan işçiler, aylarca verdikleri emeğin karşılığında paralarını alamadan elleri boş dönüyorlar memleketlerine. Paralarını istemeye kalktıklarında ise taşeron patronlarının “Sizi yaşatmam” tehditleri çıkıyor karşılarına.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üretici ya aç kalacak ya hapis yatacak

SONRAKİ HABER

ÖSYM eski Başkanı Demir ve yardımcısı Pekşen'e FETÖ davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...