12 Şubat 2010 00:00

Çocuklara işkence

ONLARCA yıl hapis cezalarına çarptırılan çocukların cezaevlerinde işkence gördüğünü belirten BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Paylaş

ONLARCA yıl hapis cezalarına çarptırılan çocukların cezaevlerinde işkence gördüğünü belirten BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’de de tam bir hukuk skandalı yaşandığına işaret eden Geylani, “Bu çocuklar dünyanın hiçbir yerinde olmayan yasalarla yargılanmaktadır” dedi. Adalet Komisyonu’na havale edilen ve TMK’da değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısının bilinçli bir şekilde belirsiz bir tarihe ertelendiğini vurgulayan Geylani, “Bu ne amaçla yapılmıştır? Hükümet ne yapmak istiyor? Çocukların cezaevinde yaşadığı trajediyi görmüyor mu? Gerçekten bunu anlamak imkansız” dedi. Adana Pozantı M Tipi Cezaevi’nde bulunan 32 çocuğa işkence ve kötü muamele yapıldığı, Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan çocuklara da aynı uygulamaların yapıldığı yönündeki iddiaları hatırlatan Geylani, en son Bitlis E Tipi Cezaevi’ndeki 26 çocuğun kaldığı koğuşa, 27 Ocak’ta arama yapılacağı gerekçesiyle jandarma ve cezaevi idaresi tarafından baskın düzenlendiğini ve çocukların sarı kırmız ve yeşil renk bulundurmaktan dolayı jandarmanın saldırısına uğradıklarını ve darp edildiklerini söyledi.
Önceki gün gece yarısı yapılan operasyonlarda Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli’de aralarında çocukların da bulunduğu 30’u aşkın kişinin gözaltına alındığını belirten Geylani, “Bitlis Cezaevi’nde ve diğer cezaevlerinde yaşanan olaylarla ilgili olarak Meclis bir an önce bir araştırma komisyonu kurup olayları araştırmalıdır” dedi.
(ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sakın patrona inanma!

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...