12 Şubat 2010 05:00

Ukrayna’da bekleyiş sürüyor

UKRAYNA’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Viktor Yanukoviç yanlıları zafer kutlamalarına devam ederken, kendisi ortalıkta görünmeyen Başbakan Yulya...

Paylaş

UKRAYNA’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Viktor Yanukoviç yanlıları zafer kutlamalarına devam ederken, kendisi ortalıkta görünmeyen Başbakan Yulya Timoşenko, yardımcıları kanalıyla bir mesaj daha yolladı: “Rus kökenlilerin ağırlıkta olduğu bölgelerde yüzde 10-12 civarı oy, hileyle Yanukoviç hanesine yazıldı. Üçüncü tur yapılmalı.”
CNN’e konuşan Yanukoviç ise en çok eleştirildiği konuya cevap verdi. Devlet başkanlığı koltuğuna oturması halinde Rusya’ya hizmet edeceği iddialarının doğru olmadığını söyleyen Yanukoviç, “Kremlin’in kuklası değilim. Hem Rusya ile hem Avrupa ile iyi ilişkiler geliştireceğiz” dedi. Rusya ile politikalarda önceliği enerji sevkıyatındaki sorunların aşılmasına vermeyi planladığını belirten Yanukoviç, Avrupa Birliği ile de serbest ekonomik bölge kurulması ve Ukrayna’da yaşam şartlarının Avrupa standartlarına yükseltilmesine yönelik iş birliği geliştirmek istediğini söyledi. “NATO ile iş birliğine devam edeceğiz ama ittifaka girme konusu referandum ile belirlenmeli” diyen Yanukoviç, öncelikli hedefini ülkedeki ekonomik krizi alt etmek ve yolsuzlukların önüne geçmek olarak açıkladı.
‘OYLAR YENİDEN SAYILSIN’
Bu arada, yüzde 3.5 oy farkla seçimleri kaybeden Timoşenko’nun, Kırım Özerk Bölgesi ile Rusya sınırındaki Lugansk ve Donetsk illerinde oy sayım işleminin tekrarlanmasını talep etmeye hazırlandığı bildirildi. Yulya Timoşenko Bloğu (BYUT) milletvekillerinden Sergey Vlasenko, Donetsk, Lugansk ve Kırım’da oyların yeniden sayılmasının, seçimlerin “asıl galibini” ortaya çıkaracağını öne sürdü. Bu yerlerde Yanukoviç’in lideri olduğu Bölgeler Partisi’nin oy sayma işlemleri sırasında hile yaptığını savunan BYUT yetkilileri, özellikle Kırım’da yapıldığı iddia edilen ihlallerin seçimlerin sonuçlarını etkilediğini ve bu yolla Yanukoviç’in hanesine fazladan yüzde 10-12 oy yazıldığını ileri sürdü.
Bölgeler Partisi ise batı bölgelerinde Timoşenko’nun lehine hile yapıldığını savunuyor. Timoşenko’nun mahkemeye gitmesinin seçim sonuçlarını değiştirmeyeceği ihtimali giderek daha da güçleniyor. Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Vladimir Şapoval da, Timoşenko’nun, resmi sonuçlara itiraz etmemesini umduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

AB, Yunanistan’a yardımda anlaştı

SONRAKİ HABER

Tuzla'da bir deri fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa