13 Şubat 2010 05:00

Ravelli’de 80 işçinin çıkışı verildi

ORGANİZE Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ravelli Gömlek Fabrikası’nda iki köy hariç diğer köy ve beldelerin servislerinin tamamı kaldırıldı

Paylaş

ORGANİZE Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ravelli Gömlek Fabrikası’nda iki köy hariç diğer köy ve beldelerin servislerinin tamamı kaldırıldı. Servislerin kaldırılması ile birlikte 80 civarında işçinin çıkışı verildi.
Çalışma süreleri 3 ile 5 yıl arasında değişen işçilerin hesabına sadece 2 bin ile 3 bin TL arasında değişen oranlarda para yatırıldı.
İşten çıkarılmayla ilgili olarak DİSK Tekstil Sendikası yetkilileriyle bir araya gelen işçiler, “Biz çıkarılmayı 12 Şubat’ta bekliyorduk, fakat çarşamba akşamı saat 18.30’da aniden çıkışlarımız verildi. Birçoğumuza imza attırılmaya çalışıldı. Kimi arkadaşlarımıza zorla kağıt imzalattılar. Daha sonra bize ‘Kıdem tazminatlarınız bankaya yatırıldı’ dediler. Ancak bankaya yatırılan para çok az. Hakkımızı almak için bir araya gelip mücadele edeceğiz” dediler.
KOMİK TAZMİNATLAR
İşten çıkarılanların tamamı köylerden gelen kadın işçiler. Bir diğer dikkat çekici nokta ise çıkarılan işçilerin fabrikanın en kıdemli işçileri olmaları. Ravelli’de 3.5 yıldır çalıştığını belirten bir işçi, “İşten çıkarıldıktan sonra hesabıma 3 bin TL yatırılmış. 1.5 aylık maaşım şu an içeride duruyor, 2 haftalık yıllık izin ücretim ve vergi iadelerim de var. Tüm bunları hesaplayınca 3 bin TL çok az bir rakam” diyor.
3.5 yıl çalışan bir başka işçinin hesabına 2 bin 600 TL yatırılmış. Fabrikada 5 yılını doldurmaya iki ay kaldığını söyleyen bir başka işçi ise “İşten çıkışım verildikten sonra hesabıma 2 bin 800 TL yatırmışlar. Maaşım daha yeni 430 TL olmuştu. Asgari ücret bile vermiyorlar. Sabah 8’den akşam 18.30’a kadar çalışıyoruz. Fazla mesai ücretlerimiz de ortada yok” şeklinde konuşuyor. İşçiler, “Yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” diyorlar. (Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek
ÖNCEKİ HABER

Akkardan’dan 96 işçi atıldı

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa