13 Şubat 2010 00:00

YENİ DÜNYA

Ekonomik krizin ciddiyeti belirginleştiğinde hükümetler de kriz öncesinin hakim serbest piyasa söylemini hızla terk ederek, müdahaleci politikaları devreye sokmuştu.

Paylaş

Ekonomik krizin ciddiyeti belirginleştiğinde hükümetler de kriz öncesinin hakim serbest piyasa söylemini hızla terk ederek, müdahaleci politikaları devreye sokmuştu. Bir yandan finansal kesime kaynak aktarılarak kredi piyasasındaki sıkışıklığın önü alınmaya çalışıldı, diğer yandan ise kamu yatırımları arttırılarak istihdam piyasasındaki daralmanın hızının kesilmesi amaçlandı. Her daim devletin ekonomideki rolünün azaltılmasını salık veren çevrelerin bir kısmı bu süreçte sessiz kalmayı tercih etti. Diğerleri ise müdahaleleri alkışladı hatta yeterliliğini sorguladı. Krizin başlıca sorumlusu olarak gösterilen finans kesimi ikinci grubun başını çekiyordu. Aktarılan kamu kaynaklarıyla açıklarını kapatan finans kesimi hızla yükselen hisse senedi fiyatlarıyla birlikte bilançolarına yine rekor kârlar yazmaya başladı. Krizin en şiddetli aşamasının üzerinden bir yıl dahi geçmeden, iflasın eşiğinden devlet eliyle çekip çıkarılan şirketlerin CEO’ları kamuoyunu şaşkınlığa sürükleyen primlerine tekrar kavuştular. Kurtarma operasyonlarının bilançosu ise yeni yeni netleşiyor. Anlaşılan o ki, dünün kurtarıcıları bugün problemin bizzat kendisi haline dönüşmüş durumda. Devlet borçları şüphesiz ki önümüzdeki dönemde ekonomik gündemin en tepesine oturacak. Ve elbette IMF... Bir akbaba misali iflasın eşiğindeki ülkelerin tepesinde dolanıyor. Kriz öncesinde olabildiğince daralan kurum eski şaşalı günlerine dönmek için aradığı fırsatı bulmuş gibi.
Evet, geçen hafta içerisinde piyasalar Yunanistan hükümetinin borç servisini sürdüremeyecek hale geldiği haberleriyle çalkalandı. Hafta içerisinde AB üyesi ülkelerin maliye bakanları Yunanistan’ı kurtarmaya yönelik bir yol haritası oluşturmak için Brüksel’de bir araya geldiler. Bu yazı yazıldığında plan henüz detaylandırılmamıştı ama Euro Bölgesi’nden aktarılacak kaynaklar karşılığında Yunanistan’da alışıldık istikrar paketlerinin bir benzerinin uygulanacağı anlaşılıyor. IMF’nin rolü ise bu aşamada danışmanlıkla sınırlı kalacak gibi. 2007 yılında ön seçimde kaybederek sosyalistlerin cumhurbaşkanlığı adaylığını Segolane Royal’e kaptıran IMF Başkanı Kahn’ın ülkede artan popülaritesini kullanıp bir sonraki seçimlerde Sarkozy’ye rakip olacağı ve bu yüzden de IMF’nin bu süreçte fazla ön plana çıkarılmasının Fransız hükümetince istenmediği de sayılan nedenler arasında.
Büyük bütçe açığı dolayısıyla borcunu çevirmekte zorlanan tek ülke Yunanistan değil elbette. Bütçe açığı konusunda Avrupa’nın diğer sabıkalı ülkeleri Portekiz ve İspanya’nın yanı sıra İrlanda’nın da borç servisinde tıkanıklık yaşayabileceği belirtiliyor. Problem Euro Bölgesi’yle de sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bütçe açığı rekor seviyelere ulaşan ABD’nin kredi notunu düşürebileceğini açıkladı. OECD’nin tahminlerine göre ise 2011 yılında kamu borcunun GSYİH’ya oranı ABD ve İngiltere’de Euro Bölgesi’nden daha yüksek olacak.
Batık bankalara aktarılan trilyonların bütçelerde yarattığı açık önümüzdeki yıl içerisinde ekonomi gündeminin başlıca maddesi olacağa benziyor. Ve anlaşılan o ki faturayı bir kez daha emekçiler ödeyecek. Daha da ilginci kısa süre önce kamu kaynaklarını kasalarına indiren finans çevreleri şimdi gereken kemer sıkma politikalarının vakit geçirmeden devreye sokulması talebinde bulunuyorlar. Kendilerine yönelik her türlü düzenleme arayışına ise şiddetli bir tepki göstermekten geri kalmıyorlar.
İşssizliğin oldukça yüksek seviyelerde seyrettiği, çalışma saatlerinin giderek uzadığı, saat başı ücretlerin hâlâ toparlanmadığı bir ortamda ‘istikrar’ politikalarına dönüş yapılıyor. Krizin kapitalist sınıf için ne denli önemli olanaklar barındırdığını bir kez daha yaşayarak öğreniyoruz. Bu süreçte yaşanacak kayıpların önüne geçebilmek açısından TEKEL işçilerinin taleplerini sahiplenerek mücadele alanını genişletmek dışında bir çözüm yolu gözükmüyor.
MURAT BİRDAL
ÖNCEKİ HABER

Babamın katilini tanıyorum

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa