13 Şubat 2010 00:00

Başbuğ neyi gizliyor?

GENELKURMAY Başkanı İlker Başbuğ’un Habertürk’ten Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı’ya verdiği demeçte sarf ettiği, “Sabrımız taşarsa biz de bildiklerimizi halkla paylaşacağız.

Paylaş

GENELKURMAY Başkanı İlker Başbuğ’un Habertürk’ten Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı’ya verdiği demeçte sarf ettiği, “Sabrımız taşarsa biz de bildiklerimizi halkla paylaşacağız. Elimizde pek çok bilgi var. Bunları açıklamak zorunda kalacağız” sözleri, ‘Başbuğ neyi gizliyor’ sorusuna neden oldu.
BAŞBUĞ’UN SABRI TAŞARSA...
“Ben devlet adamıyım. Ama bir sınırı var. Bildiklerimizi halkla paylaşmaya başlayacağız. Elimizdeki pek çok bilgiyi açıklamak zorunda kalacağız” diyen Başbuğ, ‘Sabrımız taşarsa’ demekle neyi kastettiği sorusuna ise “Biz her şeyimizi hukuk devleti sınırları içinde yaparız. Sabrımızın taşmasından kastım şudur: Biz bütün bu olayların ve yapılanların arka planını biliyoruz. Birileri gerekeni yapar diye susuyoruz. Çünkü devlet adamıyım. Devlet adamı gibi davranmam lazım. Devlete ve hukuka saygımız var ama bunun da bir sınırı var. Sınır aşılırsa bildiklerimizi halkla paylaşmaya başlayacağız” yanıtını verdi.
TSK DEĞİŞMEZ!
Başbuğ, Altaylı’nın “İlker Bey, bir süreden beri TSK’nın artık değişmesi gerektiği konuşuluyor. Değişmeli mi” sorusuna ise “Abuk sabuk lafları bir kenara bırakalım bir kere. Türk Silahlı Kuvvetleri değişmez, değiştirilemez” yanıtını verdi. “Eğer ülkenin ulus devlet niteliğini çürütürseniz sorunlar başlar” diyen Başbuğ, “Kenan Evren bile eyalet sistemini düşünmüş” denilince, “Bakın olmaz. Gevşek federatif yapı Avrupa Birliği’nde bile tartışma konusu” ifadelerini kullandı. Başbuğ, “Diyelim ki, yarın öbür gün siyaset buna ilişkin bir değişiklik yapmaya karar verdi. Meclis yoluyla, referandum yoluyla, demokratik süreçleri işleterek bu bahsettiğiniz yapıda bir değişikliğe gitme kararı alındı. TSK’nın buna karşı tavrı ne olur” sorusuna ise “Türk Silahlı Kuvvetleri böyle bir şeyin yanında olmaz” yanıtını verdi. Başbuğ, “Yanında olmayacağına göre karşısında olacak demektir” yorumuna ise “Türk Silahlı Kuvvetleri farazi konuşmaz” yanıtını verdi. (HABER MERKEZİ)

MHP VE CHP VAZİFE ÇIKARDI
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, sözlerine ilişkin CHP ve MHP’den açıklama geldi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kurumlar arası çatışma yaratıldığını belirterek “Ordu bizim ordumuz. Yargı bizim yargımız. Ordumuza da yargımıza da sahip çıkacağız” dedi. “Ordunun halkın gözündeki itibarını sarsarak bir yere varamazsınız” diyen Baykal, “Orgeneral Babuğ’un feryadını herkes duysun” dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise “Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının çığlıklarına dikkat edilmeli” dedi. Paşaların ‘bilgi ve belgeye dayalı konuştuklarını’ öne süren Şandır, “TSK’nın yıpratılmasını, itibarsızlaştırılmasını kabul edemeyiz. Sorumluluk hükümettedir” dedi. Şandır gazetecilerin siyasi cinayetlerle katledilenlerin yakınlarına MHP’nin neden randevu vermediğine ilişkin soruya ise ‘programlarının yoğunluğu nedeniyle, zaman ayıramadıkları’ yanıtını verdi.
(ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

ABF’den Alevi Çalıştayı Raporu’na sert tepki

SONRAKİ HABER

AİHM, KCK ana davasında Türkiye'yi mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa