13 Şubat 2010 00:00

BDP’ye yönelik gözaltı fursayı sürüyor

BDP’ye yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamaların arkası kesilmiyor. Önceki gün ve dün de birçok yerde BDP üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına aldı.

Paylaş

BDP’ye yönelik baskı, gözaltı ve tutuklamaların arkası kesilmiyor. Önceki gün ve dün de birçok yerde BDP üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına aldı.
BDP PM yedek üyesi Hamit Dilbahar, BDP Van il binasına giderken, polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Dilbahar, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Şırnak’ın Cizre ilçesinde ise geçen yıl 5 Aralık’ta Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek için yapılan gösteriyi organize ettikleri iddiasıyla kapatılan DTP’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM polisleri, dün sabah saatlerinde BDP’li Şanlıurfa İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Öztürk’ün Viranşehir ilçesindeki ev ve işyerine baskın düzenledi. Öztürk’ün evine baskın yapan polis, bir kitaba el koydu. Öztürk, İl Özel İdaresi’nde yapılan toplantının ardından bina çıkışında gözaltına alındı. Öztürk’ün gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemedi. Ağrı’nın Patnos ilçesinde dün sabah saatlerinde Yenimahalle’de evlere baskın düzenleyen polisler, BDP merkez çalışanları Gökmen Çiftçi ve Nevzat Tekid’i gözaltına aldı. Ağrı Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Çiftçi ile Tekid, Ağrı’ya götürüldü. Bitlis’in Tatvan ilçesinde, Cumhuriyet Mahallesi’nde bir eve baskın düzenleyen polisler, soyadı öğrenilmeyen Hatice isimli bir kadını gözaltına aldı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.
POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, dün sabah saatlerinde İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden geçen bir kişi, polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Gözaltına alınmak istenen genç kaçmaya başlayınca, polis havaya ateş açarak genci gözaltına aldı. İsmi öğrenilmeyen genç, emniyete götürüldü. Polisin havaya ateş açması tepkilere neden oldu. Olay sırasında bölgeye giden BDP Yüksekova İlçe Başkanı Vahit Şahinoğlu ile Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, vatandaşlarla görüştü.
Halkın içinde silah kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, olayla ilgili olarak Yüksekova Kaymakamı Çetin Çelik’i arayarak halkın tepkisini iletti. Van’da Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümü olan 15 Şubat nedeniyle yapılan eylemlerde gözaltına alınan 3 kişi adliyeye çıkarıldı. (HABER MERKEZİ)

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

İSTANBUL’da sabaha karşı BDP Esenyurt ilçe binası ile Beyoğlu, Şişli ve Güngören’de evlere baskın düzenleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM) polisleri, aralarında BDP İstanbul İl Yöneticisi Ahmet Ahmet Dikmen ve Beyoğlu ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 25 kişiyi gözaltına aldı. Sayıları 40’ı bulan Terörle Mücadele ekipleri tarafından BDP Esenyurt ilçe binasına, önceki gün geç saatlerde baskın düzenlendi. BDP Gençlik Kolları’ndan 4 kişi de gözaltına alındı. İlçe binası önünde toplanan parti yönetici ve üyeleri ise baskını kınadı. Burada açıklama yapan BDP İlçe Eş Başkanı Şafak Özanlı, yaşanan durumu genel süreçten bağımsız olarak ele almadıklarını dile getirerek, baskıların kendilerini yıldıramayacağını söyledi. Öte yandan, dün sabaha karşı BDP Beyoğlu İlçe Yöneticisi Hayri Eser’in evide basıldı. Eser’i evde bulamayan polislerin, Eser’in eşi ve çocuklarına hakaret ederek, kafalarına silah dayadığı ileri sürüldü. Hayri Eser’in eşi Cemali Eser, eşinin taziyeye gittiğini belirtmesine rağmen, polislerin henüz 6 ve 10 yaşlarında olan küçük çocukların üzerine silah doğrultarak eve girdiklerini belirtti. Eser, “Ya onu buluruz ya da bir daha gelir bu defa sizi alırız” şeklinde polisler tarafından tehdit edildiklerini öne sürdü. (İSTANBUL)


ÖNCEKİ HABER

Barış Meclisi’nden anayasa paneli

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa