13 Şubat 2010 00:00

TEKEL işçileri ‘Devam’ dedikçe...

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç, hükümetin TEKEL işçilerinin direnişini kırmak için canla başla çalıştığını söyledi.

Paylaş

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç, hükümetin TEKEL işçilerinin direnişini kırmak için canla başla çalıştığını söyledi. Sendikanın asla direnişin kırıcısı olmayacağına dikkat çeken Amaç, işçiler “devam” dediği müddetçe mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.
TEKEL işçilerinin işçi statüsünde başka kurumlara geçmeleri durumunda yeniden sendikalı olacaklarından korkulduğu için hükümetin buna yanaşmadığını dile getiren Mecit Amaç, “Nitekim Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir toplantıda bunu ağzından kaçırdı. ‘Sizi işçi olarak gönderelim de bir daha sendikalı olarak karşımıza çıkasınız diye mi?’ gibi sözler sarf etti” diye konuştu. Hükümetin işçileri kendisine köle olacak duruma getirmek istediğini ifade eden Amaç, bu nedenle direnişi kırmak için ciddi bir çaba içerisinde olduğunu söyledi.
EVLERE TELEFON AÇILIYOR
Amaç, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP’nin tüm il ve ilçe teşkilatları, belediyeleri, bürokratları, valiler canla başla uğraşıyor. İşçilerimizin bire bir telefonlarına ulaşıyorlar, ailelerini, eşlerini arıyorlar. ‘Bakın eşiniz orada eylem yapıyor. Şubata kadar müracaat etmezlerse işsiz kalacaklar. Aç ve sefil kalacaksınız. Bu hakkı kaybedeceksiniz. Hemen başvurursanız sizi en uygun yere illerinize atayacağız. Geç müracaat ederseniz sizi başka illere sürgün göndereceğiz’ diyerek eylem kırıcılığı yapmaya çalışıyorlar.”
Başbakan’ın, “Ay sonuna kadar müsaade ediyoruz. Sonra dağıtacağız” sözlerini de değerlendiren Amaç, şöyle dedi: “Eğer bu eylem yasa dışı ise niye bir ay mühlet veriyor. Eğer yasa dışı değilse o zaman bize ay sonuna kadar ayrılın diyemez. İşçiler burada olduğu müddetçe biz burada olacağız.”
REFERANDUM YAPILACAK
Eyleme başladıkları ilk gün işçinin iradesi ile hareket edeceklerini beyan ettiklerini dile getiren Amaç, 20 Şubat’tan sonraki bir tarihte Türk-İş’in önünde bekleyen TEKEL işçilerine yönelik bir referandum daha yapacaklarını belirtti. Amaç, “Çalışanlar eğer ‘4-c’yi kabul edelim. İdari yolla davalarımızı sürdürelim’ derse biz onlara saygı göstereceğiz. Ama işçilerin bir kısmı da olsa ‘Biz hâlâ direniyor, 4-c’yi kabul etmiyoruz’ derse biz onların yanında olmaya da devam edeceğiz. Yani işçilerin çoğunluğu gitti azınlığı kaldı. Hadi kardeş siz de kalkın gidin demeyiz. Bu eylemin kırıcısı bu sendika olmayacak. Bu eylemi bu sendika kırmayacak. Sendika 60 gündür işçiyle beraber bu eylemi yürütmüştür. Bu saatten sonra bu mücadeleyi kıran tarafta olmaz” dedi. Ankara’da bulunan bütün işçilerle grup grup toplantılar yapacaklarını söyleyen Amaç, işçilerin görüşlerine başvuracaklarını ifade etti. Amaç, o toplantılarda referandumda “evet” ya da “hayır” demenin ne anlama geleceğini açık açık anlatacaklarını dile getirdi.
DAVA AÇILACAK
Danıştay’a iki ayrı dava açma hazırlığında olduklarını da duyuran Amaç, işçilerin özlük hakları ile başka kurumlara geçmesi için 27 Aralık 2009 tarihinde Devlet Personel Başkanlığı’na avukatları aracılığıyla başvuruda bulunduklarını, iki ay dolduktan sonra herhangi bir cevap almamaları noktasında İdare Mahkemesi’ne dava açacaklarına dikkat çekti. Yine 15 Şubat Pazartesi günü 4-c’nin iptali için Danıştay’a başvuruda bulunacaklarını ifade eden Amaç, memur ve işçi konfederasyonlarının da ayrıca Danıştay’a 4-c’nin iptali için başvuruda bulunacağını belirtti. (Ankara/DİHA)
Abdurrahman Gök
ÖNCEKİ HABER

TEKEL için bir araya geldiler

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kuaför tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa