13 Şubat 2010 00:00

ÖZGÜRLÜK YOLU

San Fransisco 8 davasının baş sayfa manşetleri giderek sakinleşirken, önergelerin vakti geliyor.

Paylaş

San Fransisco 8 davasının baş sayfa manşetleri giderek sakinleşirken, önergelerin vakti geliyor. San Francisco 8, Siyah Panter Partisi’nin 8 eski üyesine verilen ad. Bu kişiler, 1971’deki bir cinayetle bağlantıları olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.
Davanın yasal nedenlerden ziyade tamamen politik nedenlerle başlatıldığına hiç şüphe yok. San Francisco Bölge Savcısı’nın ofisi vaka hakkında düşündü ve dava açma konusunda kararsız kaldı. Onun yerine California Başsavcısı dava açtı.
Neredeyse ilk günden itibaren dava aydınlanmaya başladı. Birkaç kişi savcıyla anlaşarak ceza indirimi karşılığında diğerleri aleyhine tanıklık etmeyi kabul etti. Birkaç ay içinde 5 kişiye karşı açılan suçlamalar düştü. Sadece bir kişi halen sonuçlanmamış suçlamalarla karşı karşıya.
Herman Bell, Ray Boudreaux, Henry Jones, Jalil Muntaqim, Richard O’Neal, Harold Taylor, ve Francisco Torres şu an orta yaşlı ya da daha yaşlılar. Birbirlerine destek oldular ve çelme atmayı reddettiler. Bazıları 1973’de davalar aslen düştüğünde bile işkence gördü. John Bowman davadan önce öldü
Neden bu dava? İlk olarak 11 Eylül’den sonra federal hükümet tarafından geçerli kılınan olağanüstü yerel yargı yetkileri ve kaynakların varlığı, ikincisi California Baş Savcısı (Edmund Jerry Brown) vali adaylığına oynuyordu ve bu konularda biraz endişeliydi.
Fakat 1971’de ses getiren şeyler 2007’de etkisini kaybediyor. Davadan en yeni manşetler meteliksiz eyaletlerin duymayı istedikleri şeyleri söylemiyor.
Dava için gerekli olan toplam meblağ isteniyor çünkü 36 yıllık davayı Eyalet açtı, San Francisco şehri değil. San Francisco Savunma Dairesi, belediye tarafından savunmalar için harcanan 2 milyon doları ödemesi için mahkemeye verildi.
MUMIA ABU JAMAL
ÖNCEKİ HABER

Her şeyimiz meydanda çünkü böyle daha ilginç

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa