13 Şubat 2010 00:00

Disk Atan Atlet İstanbul’da

THE British Museum koleksiyonunun en göze çarpan ve tanınmış heykellerinden biri olan “Disk Atan Atlet” (Townley Discobolus) İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde.

Paylaş

THE British Museum koleksiyonunun en göze çarpan ve tanınmış heykellerinden biri olan “Disk Atan Atlet” (Townley Discobolus) İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin The British Museum ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucunda “Disk Atan Atlet” heykeli İstanbul’a geldi. Heykel, 04 Nisan 2010 tarihine kadar İstanbul Arkeoloji Müzeleri Klasik Bina’da ziyaretçilerle buluşacak.
Townley Discobolus, ideal güzelliği resmetmesinin yanı sıra sonsuza kadar genç kalan bir atletin denge, uyum ve mükemmel oranlar fikrinin de vücut bulmuş halidir. Modern zamanlarda da bilinen antik dönem heykelleri arasında yer alan, ünü ulusal sınırları aşan ve ortak kültürel mirasın simgesi olan Disk Atan Atlet İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde ziyaretçilerini bekliyor.
ÖYKÜSÜ FİLM GİBİ
M.Ö. 5.yy’da yaşamış Yunan Heykeltıraş Myron’un yaptığı bilinen fakat kaybolmuş olan bronz bir heykelin kopyası olan Discobolus heykeli antik Yunan dünyasının ideal güzellik kavramını yansıtır.
Antik dönemin en bilinen simgelerinden “Disk Atan Atlet” heykeli 1791 yılında, İmparator Hadrian’ın İtalya, Tivoli’deki villasında bulunmuş ve İngiliz Koleksiyoner Charles Townley tarafından satın alınmıştı. Bir süre koleksiyonerin Londra’daki ev-müzesinde sergilenmiş, sonrasında The British Museum koleksiyonları arasındaki yerini almıştır.
Bulunduğu zaman kafası eksik olan heykele yine antik fakat gövdeye ait olmayan bir kafa yerleştirilmiştir. Bu kafa, tartışmaya yol açacak şekilde, arkaya değil de öne doğru bakmaktadır. Oysaki orijinalinde heykelin geriye, diski tutan ele dönmüş bir şekilde bakıyor olması kuvvetle muhtemel.
Heykel yalnızca elindeki diski fırlatmaya hazırlanan bir adamı tasvir etmez; daha çok, kafa, gövde ve uzuvlar bir dizi birbirine zıt kuvvet halinde sıralanıyor. Heykelin duruşu, denge, uyum, simetri ve oran gibi Yunan dünyasında sadece heykeller için değil yaşayan insanlar için de önemli kabul edilen idealleri simgeliyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Göçebe Sanatçılardan portatif sanat

SONRAKİ HABER

UEFA Şampiyonlar Ligi | Galatasaray: 0 - Real Madrid: 1

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa