14 Şubat 2010 05:00

TEKEL işçisi oyuna gelmeyecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir televizyon programında TEKEL işçilerine ve sendikalarına ilişkin söylemlerine Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç’tan yanıt geldi.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir televizyon programında TEKEL işçilerine ve sendikalarına ilişkin söylemlerine Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç’tan yanıt geldi. Başbakan Erdoğan’ın işçileri kışkırtarak, Türk-İş’e saldırtmak ve müdahale imkanı yaratmak istediğini belirten Amaç, “Ama TEKEL işçileri bu oyuna gelmeyecek” diye konuştu.
Amaç, Başbakan Erdoğan’ın “mesnetsiz, dayanaksız” konuştuğunu söyledi
‘BAŞBAKAN KUMLU’YU ARENAYA ATTI’
“Türk-İş Başkanı’nı suçluyor, ‘İşçileri özlük hakları ile gönderin Şırnak’a, Hakkari’ye, mecbur kalsın, istifa etsinler’ dediğini ileri sürüyor. Sayın Kumlu’ya iftira ediyor. Romalıların insanları arenada aslanların ağzına atmaları gibi, arenaya atıp, linç ettirmek istiyor” diyen Mecit Amaç, ama TEKEL işçilerinin bu oyuna gelmeyeceklerini söyledi.
İşçilerin Kumlu’ya ya da Türk-İş’e karşı bir şey yapmayacaklarını belirten Amaç, “Ama Türk-İş’e bağlı sendikaların sayın başkanlarının bu sözlerden ders alması gerekiyor. Başkanlar da Sayın Kumlu da Başbakan’a gereken dersi vereceklerdir. Bundan hiç şüphem yok” dedi.
Başbakan’ın Kamu-Sen, DİSK ve KESK’e karşı tutumunu da eleştiren Mecit Amaç, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı değil, sanki mahalle kabadayısı gibi konuştu. Yakıştıramadık” dedi.
Bir gazetecinin, “TEKEL işçilerinin bir muhalefet odağı oluşturup oluşturmayacakları” yönündeki sorusuna Başbakan Erdoğan’ın, “Geçmişte bize karşı olanların bugün nerede olduğunu biliyorsunuz” yanıtı verdiğini aktaran Amaç, “Bizi Ergenekon’la itham ediyor.
Biz buradayız, 28 Şubat sonuna kadar da burada olacağız. Gücü yetiyorsa, toplasın tankını topunu, bizi buradan çıkarsın. Biz Ankara’yı mesken edindik. Haklarımızı vermeden de bizi buradan çıkaramaz” diye konuştu.
‘SENDİKA 12 AYDIR AİDAT ALMIYOR’
Başbakan Erdoğan’ın bu söylemlerinin kendilerini daha da bilediğinin, güçlerine güç kattığının bilinmesini isteyen Amaç, TEKEL işçilerinin Başbakan’ın bu tür spekülatif açıklamalarına alıştığını ve tepki vermediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan’ın, “Sendika aidat için yapıyor” sözlerine de yanıt veren Amaç, işçilerin 12 aydır sendikaya aidat vermediğini ifade ederken, Amaç’ı dinleyen işçiler, “Yalancı Başbakan” diye tempo tuttular.
Başbakan Erdoğan’ın amacının, işçileri kışkırtıp, Türk-İş’e saldırtmak, sonra da müdahale ederek, çadırları dağıtmak olduğunu dile getiren Amaç, “İşçilerimiz son derece akıllı, sendikasının arkasında duruyor. Sendikası da bundan sonra aslanlar gibi işçileri savunmak zorunda” dedi.
‘TÜRK-İŞ GEREĞİNİ YAPMALI’
Amaç hafta başında Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun toplanacağını da belirterek, “Türk-İş’in de mücadele etmekten başka seçeneği olmadığını” söyledi. Türk-İş’in bu işin önünde durmak, işçileri savunmaktan başka yolu kalmadığının altını çizen Amaç, “Başbakan’ın sözlerinden sonra Türk-İş’e düşenin de bu sözleri yalan çıkarmak ve işçilerin kazanması için gereğini yapmak” olduğunu dile getirdi. Amaç asıl sorumluluğun da Türk-İş Başkanlar Kurulu’na düştüğünün altını çizerek, “gereğini yapmalılar” dedi.


DİRENİŞ 61 GÜNÜ BİTİRDİ
TEKEL işçilerinin Ankara'da çadırlarda sürdürdüğü mücadele 61. gününü doldururken, açlık grevini sürdüren işçilerin sayısı da 22'ye yükseldi.
TEKEL işçileri dün 61. günlerinde yine rutin olarak sabah kahvaltılarını, çadır temizliklerini yaptıktan sonra, ziyaretleri kabul ettiler. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş önünde işçilerle sohbet ederken, hafta sonu olması nedeniyle destek ziyaretleri ailecek oldu. Eş ve çocuklarıyla destek ziyaretine gelen Ankaralılar çadırları gezip, işçilerin yanında oldukları mesajlarını verdiler.
(Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
ÖNCEKİ HABER

Bornovalı kadınlardan TEKEL’ci kadınlara destek kartı

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa