İşçi emeklileri havalara duacı!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, dar gelirlilerin ve işçi emeklilerinin yakıt tasarrufu yapmasına neden oldu.


Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, dar gelirlilerin ve işçi emeklilerinin yakıt tasarrufu yapmasına neden oldu.
Kışlık yakacağını ilkbahar mevsiminden itibaren almaya başlayan işçi emeklileri, bu mevsim yumuşak geçen kış nedeniyle mutlu. Önceki kış mevsimlerinde ortalama 2 ton kömür ve bir ton odun yakacakla kışı atlatan emekliler, bu kışı ortalama bir ton kömür ve bir ton odun ile geçirdi. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Erzurum Şube Başkanı Hikmet Ateş, önceki yıllara göre daha sıcak ve az yağışlı geçen kış nedeniyle önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağladıklarını açıkladı. Ateş, her yıl odun ve kömüre önemli ölçüde para harcadıklarını ve ilkbahara ulaşamadan çoğu zaman yakacaklarının tükendiğini kaydetti.
İşçi emeklisi Fatih Yıldız (68), doğalgazla ısındığını söyledi. Yıldız, kışın şiddetli soğuk gün sayısının az olması ve havanın da bolca güneşli olması nedeniyle ısınma amaçlı tükettiği doğalgaz faturasının ortalama 115 TL geldiğine vurgu yaparak, “Geçen kış 250- 350 TL doğalgaz faturası ödedim. Bu yıl 115 TL’nin üzerine yakıt tüketimi gerçekleştirdim. Ekonomik olarak bu kışı rahat geçirdiğimi söyleyebilirim” diye konuştu. (ERZURUM)
www.evrensel.net