14 Şubat 2010 00:00

Samsun’da Demir Yolu Arazisine belediye göz dikti

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Sivas Şube Başkanı Necat Sezginer, Devlet Demiryolları’nın Samsun’daki bina ve arazilerinin TCDD Genel müdürlüğü ile Samsun Büyük Şehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle gasp edilmek istendiği bildirildi.

Paylaş

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Sivas Şube Başkanı Necat Sezginer, Devlet Demiryolları’nın Samsun’daki bina ve arazilerinin TCDD Genel müdürlüğü ile Samsun Büyük Şehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle gasp edilmek istendiği bildirildi.
Protokolün gerekçesi olarak, Samsun Büyük Şehir Belediyesi’nin alanı kent müzesi yapmak istemesi, demiryolunun halkın denize ulaşımını engellemesi, gar binasının yerine hafif raylı sisteme ait istasyon yapılmak istemesi gösterildi.
Sezginer, büyük şehir belediyesi başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın gerekçelerinin haksız olduğunu söyledi.
Demiryolunun denize ulaşımı engellemediği iddiasının gerçekçi olmadığını söyleyen Sezginer, “Başkan kendi söylediklerini kendi icraatlarıyla yalanlıyor. Çünkü kendisinin sahil boyunca yaptığı hafif raylı sistem denize ulaşımı oldukça zorlaştırdı. Gar binasının yerine istasyon binası yapmak istemesinin büyük bir tutarsızlıktır” dedi.
Halkın denizden yararlanmasını isteniyenlerin öncelikle deniz kıyısında kurulu denizi kirleten sanayi kuruluşlarını denetlemesi gerektiğini söyleyen Sezginer, “Asıl amaç TCDD’nin mallarını işbirlikçi TCDD yönetimi katkıları ile talan etmektir. TCDD arazileri iştah kabartan bir alan olarak saldırılara maruz kalmaktadır” diyerek protokole tepki gösterdi.
PROTOKOL İPTAL EDİLSİN
Sezginer “talan” diye nitelendirdiği olayan ilk olmadığını söyleyerek, Kayseri’de, İstanbul Haydarpaşa garına yönelik girişimleri hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: Demiryolu üzerindeki saldırılar halkın ulaşımını zorlaştırırken demiryolu çalışanlarını bir çok yönden zor durumda bırakacak mağdur edecektir. Bu tespit ve eleştiriler doğrultusunda demir yollarına ve çalışanlarına Samsun Halkı adına ve genel olarak kamu yararı taşımadığına inandığımız bu protokolün iptal edilmesini, demiryolu bina ve arazilerine yönelik özelleştirme, rantçı kullanıma yönelik girişimlerden vazgeçilmesini talep ediyoruz.
BTS tarafından düzenlenen basın açıklamasına BTS Samsun Şubesi üyeleri, KESK yöneticileri ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı. (Samsun/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mamak’ta muhtarların ortak derdi ulaşım

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...