Failleri korumaktan vazgeçin

Çeşitli dönemlerde gözaltı, işkence ve suikast yöntemleri ile faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerinin bulunması ve cinayetlerde yer alanlardan hesap sorulması için adalet arayışlarını...


Çeşitli dönemlerde gözaltı, işkence ve suikast yöntemleri ile faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerinin bulunması ve cinayetlerde yer alanlardan hesap sorulması için adalet arayışlarını, gerçekleştirdikleri oturma eylemleri ile sürdüren Cumartesi Anneleri, 255. haftasında yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.
Eylemde 5 Ocak 1981’den bu yana kendisinden haber alınamayan Cemil Kırbayır’ın kaybediliş hikâyesi anlatıldı. Kırbayır’ın babası Mikail Kırbayır, “Yetkililere seslendik, sesimizi duyan olmadı. Ömür burada tükenecek belli. Kaybedilenleri bulmak zorlaşıyor. Buradan sesleniyorum. Beni o genç yaşta alıp götürdüğünüz ve yerini sadece devletin bildiği oğlumun yanına gömün” dedi.
Kırbayır’ın ardından bu haftanın basın açıklamasını okuyan Avukat Kamil Tekin sürek, 1997’de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen 73 yaşındaki Fikri Özgen’in dosyasının Ergenekon davası kapsamına alınmasını istedi. Sürek, yetkililere seslenerek, “Failleri korumaktan vazgeçin” diye konuştu.
İHD ve kayıp yakınlarının faili meçhul cinayetlere dikkat çekmek amacıyla her hafta Batman ve Diyarbakır’da düzenlediği eylemler de devam etti.
www.evrensel.net