15 Şubat 2010 00:00

Devlet hastanesi özel hastanenin taşeronu mu?

Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşananlarla ilgili ortaya atılan iddialar...

Paylaş

Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşananlarla ilgili ortaya atılan iddialar, kamu hastanelerinin nasıl özel hastanelerin taşeronu haline geldiğini gösteriyor. Sağlıkta dönüşüm denen uygulamaların da kime hizmet ettiği, yaşanan usulsüzlüklerle bir kez daha görülüyor.
Hastanede yaşananlarla ilgili en dikkat çeken, cihazların bozuk olduğu iddiasıyla hastaların Özel Mediva Hastanesi’ne yönlendirilmesi. Özel Mediva Hastanesi’nin ortakları arasında AKP Samsun İl Başkanı Adem Güney de var. Hastanenin eski başhekimi Ferhat Günaydın da şu an Özel Mediva Hastanesi’nin başhekimi durumunda. Mediva Hastanesi’nde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise çalışan kardiyologların birçoğunun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden transfer edilmiş olması.
TECRÜBELİ ANJİYOCULAR TASFİYE EDİLİYOR
Hastanede anjiyo sayısının günden güne kasıtlı olarak düşürülmeye çalışıldığı ve yine mevcut anjiyografi servisindeki tecrübeli kadro gönderilerek, kalitenin düşürülmesinin amaçlandığı da ortaya atılan iddialar arasında yer aldı. İddialar arasında, Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kalp cerrahisi bölümünün ekip olarak zayıflatılması da var. Servisin gerek teknolojik gerekse de ekip anlamında güçlendirilmediği kaydediliyor.
KAÇAK OLMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ
Mediva Hastanesi, geçtiğimiz günlerde yine Samsun gündemine gelmişti. Hastanenin kaçak bölümleri, Atakum Belediye Meclisi’nden geçirilmiş; Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilmiş ve böylece kaçak binaların yasal zemini hazırlanmıştı. (Samsun/EVRENSEL)

CİHAZLAR KASITLI MI BOZULUYOR?

SAMSUN Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan koroner anjiyografi cihazının hastane yönetimi tarafından kasıtlı olarak bozularak cihazın etkin çalışmasının engellendiği öne sürüldü. Sürekli bozulan cihazın, dönemsel olarak bir televizyon tamircisi tarafından tamir edildiği öğrenildi.
Hastanede son dönemlerde yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluklarla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmaya başlandı. Söz konusu iddiaların en çarpıcılarından birisi ise hastanedeki koroner anjiyografi servisi ve cihazları ile ilgili oldu.
Hastanede günde onlarca hastayı ağırlayan ve hayati bir önem arz eden koroner anjiyografi cihazının, hastane yönetimi tarafından kasıtlı olarak bozulduğu ve tamir ettirilmediği öne sürüldü. İddialar arasında, son bir buçuk yıldır cihazın rutin sözleşmelerinin yapılmadığı ve cihazın etkin çalışmasının engellendiği de yer aldı.
Hastane kardiyologlarının AKP Samsun İl Başkanı Adem Güney’in ortağı olduğu Mediva Hastanesi’nde anjiyo alması, hastanenin kalp cerrahisi bölümünün “zayıflatılması”, tecrübeli anjiyo ekibinin tasfiye edilmesi ve kalp ameliyatı için gelen hastaların Mediva’ya yönlendirilmesi, Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki koroner anjiyografi cihazının kasıtlı olarak bozulduğu iddialarını güçlendiriyor.
ANJİYO CİHAZINA TELEVİZYON TAMİRCİSİ BAKTI
Cihazın sözleşmelerinin zamanında yapılmadığı, periyodik bakımlarının es geçildiği ve cihazın işin ehli olmayan kişiler tarafından tamir edildiği öne sürülürken, bu konuda en çarpıcı iddia ise koroner anjiyografi cihazının bir televizyon tamircisi tarafından tamir edilmesi oldu. Hastane yönetiminin, günde onlarca hastayı ağırlayan ve hayati önem arz eden “koroner anjiyografi” cihazını bir televizyon tamircisine tamir ettirdiği kaydedildi.
BAŞHEKİMLİĞE ONLARCA DİLEKÇE YAZILMIŞ
İddialar arasında, cihaz sözleşmesinin yetersiz yapıldığı yönünde bilgilere de yer verilirken, bakımların hiçbirisinin sözleşmede yer alan kıstaslara uygun olarak yapılmadığı belirtildi. Bu konuyla ilgili gerek hekimlerin gerekse de anjiyografi servisinde çalışan teknik elemanların başhekimlik başta olmak üzere birçok kuruma gönderdikleri şikayet dilekçelerinde sorunlardan bahsedildiği ama gerekli mercilerden bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamadığı öğrenildi.
Miraç Öztürk
ÖNCEKİ HABER

KANSER HASTASI MAHKUM MORGDA BEKLETİLDİ

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa