15 Şubat 2010 00:00

İdris Güllüce’nin timsah gözyaşları

“DEPREM raporunu okuyunca kimyam bozuldu, uykum kaçtı” diyen Türkiye Büyük Millet Meclisi Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili İdris ...

Paylaş

“DEPREM raporunu okuyunca kimyam bozuldu, uykum kaçtı” diyen Türkiye Büyük Millet Meclisi Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili İdris Güllüce’nin, Tuzla belediye başkanlığı yaptığı 12 yıl boyunca yaptıkları, şu an başkanı bulunduğu komisyonla taban tabana zıt bir durum ortaya çıkarıyor.
Meclis Deprem Araştırma Başkanı olan Güllüce’nin belediye başkanlığı sırasında yapılan Yaşamkent, Onur Kent, Cancan Sitesi, Hayat Sitesi, Billurkent ve Has Sitesi gibi sitelerin kaçak olduğu ve Güllüce’nin bunlara göz yumduğu iddia ediliyor.
İdris Güllüce döneminde belediye-uyanık müteahhit iş birliğiyle yapılan sitelerle Tuzla, Kaçak Kooperatifler Cenneti olarak anılır hale geldi. İskansız, imarsız mahalleler oluştu.
Bu sitelerden, emeğini, alın terini biriktirerek inşaat aşamasında ev alan yurttaşlar, ellerinde kaçak daireleri, hisseli toprak tapuları ve olası bir depreme dayanıksız yapılarla ortada kalakaldılar. O kadar ki, belediye başkan adaylarının her seçim vaatleri arasında, “Bu sitelerde oturanların tapu sorununu çözeceğiz” ilk sırada yer aldı.
HAS SİTESİ’NDE YAŞAYANLARIN KİMYALARI HEP BOZUK
“Bakıyorsunuz alanlar imara açılmış ve 6 kat izni verilmiş. Ama 12 kat yapılmış. Şimdi burayı ne yapacaksınız, kaçak hangi katı yıkacaksınız” diyerek “çaresizlik” belirten İdris Güllüce’nin Tuzla’daki belediye başkanlığı döneminde yapılan onlarca kaçak site arasında en öne çıkanı Has Sitesi. Bu site 3 kat izinli yere 7 kat, 12 blok şeklinde yapıldı. Blokların önünden bir kamyon hızlıca geçtiğinde bile sallanan bu binanın, olası bir depremde ne olacağını anlamak için Japonların deprem raporunu okumaya bile gerek yok.
Bu sitenin müteahhidi Hasan Şimşek, Has Sitesi’ni İdris Güllüce’nin gözü önünde tamamladıktan sonra durmamış; daha sonra ulusal basına “kaçak kooperatif vurgunu” olarak da geçen Huzurkent Sitesi’ni yapmıştı. Bu sitedeki dairelerin, birden fazla kişiye noter satışıyla yüzlerce aile dolandırılmıştı. Şimşek, halen çete kurmak ve nitelikli dolandırıcılıktan yargılanıyor.
GÜLLÜCE’DEN DEPREM KOMİSYONU BAŞKANI OLUR MU?
İlçede yaşayanlar tarafından, olası bir depremde ortaya çıkabilecek ölüm ve yaralanmaların sorumlularından biri olarak yargılanabilecek bir kişinin, böylesi bir komisyonun başkanlığına getirilmesi de hükümetin deprem konusundaki samimiyetine ayrı bir örnek olarak değerlendiriliyor.
(İstanbul/EVRENSEL)
Halil Özen
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediye başkanı da baz istasyonlarına karşı

SONRAKİ HABER

İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...